CH-Ballkani

Shqipëria, Mesdheu për t’u zbuluar

Plazhe të bukura, vende historike, çmime të lira dhe njerëz mikpritës. Të gjitha këto i gjeni në Shqipëri, një vend që duhet zbuluar në Mesdhe

 

Italianët vazhdojnë të shkruajnë për Shqipërinë dhe destinacionet e saj turistike. Njëra ndër to është edhe “tgcom24.mediaset.it’, që shkruan për bukuritë shqiptare, çmimet e lira dhe mikpritjen, përcjell albinfo.ch.

Shqipëria është sinonim me pushime me kosto të ulët. Në pjesën jugore është plazhi me kristale spektakolare. Nga Vlora në Sarandë ka plazhe e fshatra mjaft të bukura.

Saranda është një nga destiancionet më të preferuara, sidomos për të rinjtë “Qyteti i bardhë”, është i rrethuar nga kodra dhe përballë saj ndodhet ishulli grek i Korfuzit. Përveç diellit e plazhit, Saranda njihet dhe për historinë dhe kulturën e saj: e magjishme është kalaja e Lëkurësit.

Gjithashtu qyteti antik i Butrintit është një vend që ta vizitoni, kurse ka hyrë në UNESCO më 1992.

Në Sarandë ka mjaft plazhe të bukura si “Heaven Bech”, një parajsë e vogël, kurse vetëm 14 km më larg ndodhet Ksamili, me bukuri të jashtëzakonshme apo edhe ‘Syri i Kaltër’.

Vlora është një nga qytetet më të lashta të Shqipërisë, që ishte e pushuar nga serbët, turqit e venecianët. Plazhi i Jalit është një nga më të bukurit, kurse pak më larg ndodhet plazhi i Drimadhes. Mund të vendoseni në kamp dhe të shijoni bukuritë shqiptare.

Shpella e Piratëve gjithashtu është një vend shumë atraktiv për turistët, që dikur grabitqarët strehoheshin në këtë shpellë, kurse sot është atraksion për turistët.

tgcom24

 

 

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/shqiperia-mesdheu-per-tu-zbuluar/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.