Sallata

Spinaq i fërguar me hudhra

Një recetë e thjeshtë, shumë e shijshme e që mund të jetë zgjedhja ideale për ata që nxitojnë, por që duan të hanë shëndetshëm.

Spinaq i fërguar me hudhraPërbërësit:

•       1 lugë vaj kikiriku (apo vegjetal),
•       1/2 kg spinaq,
•       3 thelpinj hudhër (të prerë hollë),
•       1/2 luge kripë,
•       1/8 luge sheqer.

Përgatitja:

Pastrojeni dhe më pas thani spinaqin. Kalojeni atë në mbajtësen e sallatës ose shtypeni me peshqirin e kuzhinës që të siguroheni që spinaqi të jetë sa më i thatë para gatimit.

Priteni dhe largoni ndonjë gjethe të hollë. Më pas tiganin thajeni mirë në flakë të lartë, ndërsa më pas hidhni vajin dhe skuqini hudhrat përreth 20 sekonda.

Shtoni menjëherë dhe spinaqin, të gjithin njëkohësisht. Përziejini masën derisa të shihni që cepat e fletëve të spinaqit janë zbutur, përreth 30 deri në 60 sekonda.

Shtoni sheqerin bashkë me kripën, duke spërkatur masën e spinaqit dhe lëreni derisa të vëreni që spinaqi është gatuar mjaftueshëm, por që sërish e ruan ngjyrën e shndritshme të gjelbër. Shërbejeni menjëherë.

Ju bëftë mirë!

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/spinaq-i-ferguar-me-hudhra/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.