E martë, 22 Korrik, 2014 - 09:20
Subscribe to Syndicate
download

Përurohet projekti për përpunimin e qumështit të dhisë

21.12.2011 - 17:17
Projekti për ndërtimin e një mini-fabrike është financuar nga Komisioni Evropian dhe është implementuar nga organizata “CARE International”

Është hapur mini-fabrika për përpunimin e qumështit të dhisë në Bresalc të Gjilanit.

Duke shprehur mirënjohje për punën që po bëjnë fermerët e kësaj ane, Ministri Blerand Stavileci, ka thënë se  Ministria e Bujqësisë është duke punuar për rritjen e kapaciteteve buxhetore, në mënyrë që të përkrahen fermerët dhe bizneset e vendit.

Drejtori i organizatës “CARE International”, Kristof Stok, ka deklaruar se ky është një rast i mirë, sepse krijon mundësi për punësim.

Sipas tij, ky është një lajm i mirë për fermerët e këtij regjioni, pasi që ata tanimë kanë një pikë grumbullimi të qumështit të dhisë, nga e cila do të përfitojnë gjithë kontribuuesit dhe fermerët.

Në këtë projekt janë të përfshirë mbi 100 fermerë dhe mbi 2 mijë krerë dhi. Ky projekt parashihet se do të ketë ndikim në avancimin e gjendjes ekonomike dhe sociale në këtë rajon, dhe në të njëjtën kohë do të shërbejë si shembull edhe për regjionet tjera të vendit.

Reklamë

Reklamë

Gjendja politike në Kosovë dhe fakti se BE-ja është në procesin e rikrijimit të institucioneve të veta të reja do të ndikojnë në këtë proces
Intervistë
@Keystone
Mos shkoni në luftërat pa adresë Profesori i teologjisë, Xhabir Hamiti, iu bën thirrje kosovarëve që mos të shkojnë në luftërat pa adresë. Ai thotë personat që kanë baltosur figurën e Gjegj Kastriotit nuk ia duan të mirën kombit shqiptar dhe se janë të ndikuar nga qarqe të caktuara antikombëtare
© albinfo.ch
Në Bernë u kërkua rigjykim i rastit "Monstra" me monitorim ndërkombëtar Në këtë manifestim me mesazhe në gjuhë shqipe gjermane frënge e angleze, u kërkua rikthimi i rastit „Monstra“ para gjykatave, duke kërkuar që gjykimin ta monitorojnë edhe përfaqësues ndërkombëtarë
Maqedoni
© albinfo.ch
25 mijë udhëtarë brenda 24 orëve kalojnë pikën e Tabanocit Trendi i shtimit të radhëve të gjata nën temperaturat e larta ka nisur prej ditës së shtunë. Tani për tani në këtë periudhë pritjet janë varësisht prej 20 deri në 40 minuta, por në orët e mëngjesit raportohet për pritje më të gjata, deri në 1 orë
© albinfo.ch
A “ka llogari” të shkojmë në shtëpi për pushime? Të gjithë ankohen se rruga për në Kosovë është e vështirë dhe e shtrenjtë. Megjithatë, të gjithë do t`ia mësyjnë kësaj rruge edhe këtë verë. Albinfo.ch është interesuar të dijë më shumë për rrugët që marrin bashkatdhetarët tanë, kur nisen për pushime në atdhe
© albinfo.ch
Bashkatdhetarët ankohen për shtrenjtimin e biletave të fluturimit Gjatë ditës së shtunë albinfo.ch ishte prezent në aeroportin e Prishtinës, ku priti ardhjen e bashkatdhetarëve, e nga ku ua dhuroi edhe nga një ekzemplar të revistës sonë. Bashkatdhetarët me gëzim presin që pushimet e tyre t’ i kalojnë në vendlindje, sepse, siç thonë, “guri i rëndë peshon vetëm në vendin e tij”. Por shqetësimi i tyre vazhdon të mbetet çmimi i shtrenjtë i biletave të fluturimit.

Reklamë

Moti

Bernë

Broken clouds, light rain
  • 16 °C
Reported on:
Mar, 22/07/2014 - 08:20

Prishtinë

Broken clouds
  • 20 °C
Reported on:
Mar, 22/07/2014 - 08:30

Cyrih

Broken clouds, light rain
  • 17 °C
Reported on:
Mar, 22/07/2014 - 08:20

Shkup

Broken clouds, rain showers
  • 22 °C
Reported on:
Mar, 22/07/2014 - 08:30

Newsletter

Reklamë

Kursi i valutave

Amount to convert

Reklamë

Facebook

Copyright © 2010 albinfo.ch. All Rights Reserved.

Përdorimi i shkrimeve, fotografive si dhe materialeve të kësaj platforme mund të bëhet vetëm duke e përmendur burimin albinfo.ch. Cdo shfrytëzim dhe riprodhim i tyre pa lejen e albinfo.ch është i ndaluar dhe përbën shkelje e të drejtave autoriale .
Redaksia e mban të drejtën për mosbotimin dhe moskthminin e dorëshkrimeve, fotografive apo materialeve të tjera të dërguara.

Rreth nesh

Karta


Bashkëpunimi
Shkabaj