E hënë, 28 Korrik, 2014 - 08:12
Subscribe to Syndicate
download
Max Fuchs ka pasur një ide origjinale. Ai ka përdorur një kabinë të vjetër telefoni për ta shndërruar atë në bibliotekë
Kryetari i Bashkësisë së orgaanizatave hebrenje në Zvicër me këtë rast ka kërkuar më tepër punë në parandalimin e racizmit, antisemitizmit dhe urrejtjes ndaj të huajve
“Askush nuk mund të fitojë azilin në Zvicër nëse këtu ka hyrë përmes një vendi të tretë, të sigurt"
Ka jetuar për 40 vjet si mashkull ndërkohë që është ndjerë femër. Derisa një ditë, nga fundi i vitit 2010 ka shkuar dhe u është prezantuar vartësve të saj: prej sot unë nuk jam shefi, por shefja juaj
Mbeten të hapura shumë gjëra: nga mundësia e heqjes dorë prej marrëveshjes e deri te gjetja e një zgjidhjeje brenda në një pako
Dentisti
Ajo që duan ta arrijnë bartësit e iniciativës në kantonin Vaud është krijimi i sigurimit publik që do të mbulonte shpenzimet bazë të stomatologjisë
polici neuchatel
Duke folur për gazetat e vendit, polici ka thënë se me këtë rast “nuk kam folur unë si polic por si banor i brengosur dhe baba i dy fëmijëve”.
Me këtë dendësi milionerësh (27.34%), Cyrihut ia kalon vetëm Monakoja, me 29.21%. Pastaj vjen Gjeneva me 17.92, Nju Jorku me 4.63 etj.
“Siç e dini të gjithë, unë aktualisht jam në pushime, nuk merrem me klubet tjera dhe as që flas me ndonjë gazetar" ka shkruar Shaqiri në facebook
Miliarderi zviceran që prej vitesh jeton në SHBA Hansjörg Wyss ka premtuar që gjysmën e pasurisë së tij, rreth 5 miliardë dollarë ta dhurojë për qëllime humanitare. Wyss 79 vjeçar është themelues i kompanisë Synthes, të cilën ndërkohë e ka shitur.
"Siguria e udhëtarëve është prioritet. Duhen dëshmi të qëndrueshme se mbrojtja e aeroportit nga raketat që vien nga Gaza është e sigurt
Ata që do të punonin vetëm tri ditë në javë, do të duhej që në ditët e punës të bënin më shumë orë pune se tadh, gjegjësisht 10 deri 11 orë
Liria e lëvizjes përbën njërin ndër parimet themelore të BE-së. Për këtë arsye nuk ka mundësi që ky parim të negociohet ose të kufizohet përmes kontingjenteve
Në vitin 1971 kanë vdekur 1771 persona ndërsa në vitin 2013, 269 sish. Në krahasim me vitin 2012, vitin që shkoi kanë humbur jetën 71 persona më pak
Të sëmurët mund ta kultivojnë në kopshtet e tyre kanabisin për përdorim në raste të jashtëzakonshme. Kështu u vendos nga një gjykatë gjermane. Në Zvicër plantacionet e kanabisit për të sëmurët janë të ndaluara.
Çdo e pesta grua në jetën e saj ka përjetuar dhunë në familje. Pasojat i bartë edhe shoqëria. Sipas një studimi të federatës bëhet fjalë për 164 milionë franga
Synetia ose gjymtimi gjenital i femrave është i përhapur veçanërisht në Afrikë dhe në pjesë të Azisë, ku brenda vitit janë në rrezik akut 3 milionë vajza
Borxhi në vendet e eurozonës vazhdon dhe rritet, raporton zyra statistikore evropiane "Eurostat".
Ish polici zviceran prej 15 vitesh ndihmon rregullisht familjen Likaj. Tash i ka mbushur 71 vjet dhe thotë se do të angazhohet për ta deri sa ta mbajë forca
Zvicër
Stresi dhe mungesa e lëvizjeve në vendin e punës ka bërë që shumë njerëz të sëmuren

Faqet

Reklamë

Reklamë

The multiple faces of uncertainty: Miranda ADEMAJ at TEDxTirana
Prej një vajze refugjate, menaxhere e fondit 10 milionë $ Bëhet fjalë për themeluesen dhe CEO të Skënderbeg Alternative Investments AG në Cyrih, Miranda Ademaj
In&Out
Kundërshtari nuk është armik
Kundërshtari nuk është armik Intervistë me Ueli Leuenberger, Këshilltar nacional dhe ish-kryetar i Partisë se të Gjelbërve në Zvicër.
© albinfo.ch
Ankohen mërgimtarët: Po na “rruan” qeveria Albinfo.ch qëndroi te Dheu i Bardhë, kufiri në mes të Kosovës dhe Serbisë. Qindra bashkatdhetarë për çdo ditë aty paguajnë “tagrin” në emër të Kartonit të Gjelbër
Vera e dasmave dhe e zbrazjes së xhepave të diasporës Dasmat, kështu siç bëhen në Kosovë janë një tregues fals social, pasi që të zotët e dasmave, me nivelin e shpenzimeve mundohen të tregojnë se cilës kategori sociale i përkasin
Willy Knecht dhe dhimbja e tij e madhe, Kosova Ish polici zviceran prej 15 vitesh ndihmon rregullisht familjen Likaj. Tash i ka mbushur 71 vjet dhe thotë se do të angazhohet për ta deri sa ta mbajë forca

Reklamë

Moti

Bernë

Broken clouds
  • 15 °C
Reported on:
Hën, 28/07/2014 - 07:20

Prishtinë

Broken clouds
  • 19 °C
Reported on:
Hën, 28/07/2014 - 07:30

Cyrih

Scattered clouds, patches of fog
  • 15 °C
Reported on:
Hën, 28/07/2014 - 07:20

Shkup

Few clouds
  • 21 °C
Reported on:
Hën, 28/07/2014 - 08:00

Newsletter

Reklamë

Kursi i valutave

Amount to convert

Reklamë

Facebook

Copyright © 2010 albinfo.ch. All Rights Reserved.

Përdorimi i shkrimeve, fotografive si dhe materialeve të kësaj platforme mund të bëhet vetëm duke e përmendur burimin albinfo.ch. Cdo shfrytëzim dhe riprodhim i tyre pa lejen e albinfo.ch është i ndaluar dhe përbën shkelje e të drejtave autoriale .
Redaksia e mban të drejtën për mosbotimin dhe moskthminin e dorëshkrimeve, fotografive apo materialeve të tjera të dërguara.

Rreth nesh

Karta


Bashkëpunimi
Shkabaj