E-Diaspora

Valle tradicionale shqiptare në Amerikë

Koreografinë e ka realizuar Iva Hoxha, derisa studentët janë prezantuar me muzikë nga Vallja e Rugovës dhe këngën “Shqip Dance”

Shqipëria ka marrë pjesë në evenimentin e Clark University Gala, duke u përfaqësuar me studentë amerikanë dhe shqiptarë.

Koreografinë e ka realizuar Iva Hoxha, derisa studentët janë prezantuar me muzikë nga Vallja e Rugovës dhe këngën “Shqip Dance”, shkruan “kultplus”.

Iva Hoxha ka treguar se në Amerikë ka shkuar në moshën 15-vjeçare, derisa vallëzimin e ka mësuar nga gjyshi i saj, përcjell albinfo.ch.

“Nuk e dija anglishten kur kam ardhur në Amerikë, prandaj mënyra ime e komunikimit me njerëzit ka qenë përmes vallëzimit”, është shprehur ajo.

https://www.youtube.com/watch?v=Iiin8PgQAho

https://web.facebook.com/teamalbanians/videos/1358757030848464/

 

 

 

 

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/valle-tradicionale-shqiptare-ne-amerike/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.