Integrimi

Vëllezërit Orllati vunë gurthemelin e kullës së tyre në Zvicër

Sot, në punishten e ardhshme gjigante të Chavannes-près-Renens, në kantonin Vaud të Zvicrës, me një pritje solemne dhe të organizuar për lakmi, u mbollën farat e gjelbërimit të lagjes si dhe kullës që do ta ndërtojnë vëllezërit Orllati në ”Quarter des Cèdres” (Lagjja e Kedrave)

Në prani të personaliteteve të shumta, ndërmarrësve dhe medieve zvicerane që kishin ardhur të numërt, filluan sot zyrtarisht punimet e kompleksit “Quartier des Cèdres”. Vëllezërit Orllati janë 80% financues të këtij projekti dhe, po ashtu ndërtues (Orllati Real Estate).

“Quartier des Cèdres” është një projekt ambicioz, i cili është paraparë të finalizohet deri në vitin 2025. Sot, pra, u bë gurthemeli i këtij kompleksi ekologjik prej 11.000 m2, me 17 ndërtesa, 700 banesa dhe 1600 banorë të rinj.

Elemen i veçantë i këtij kompleksi është kulla që do të jetë një ndër më të lartat në Zvicër, respektivisht 117 metra, e cila do të mund të shihet nga Franca. Ajo do ketë rreth 200 apartamente dhe 2500 m2 hapësira komerciale, njofton nga vendngjarja albinfo.ch. Karakteristikë e saj do të jenë drunjtë e mëdhenj (mbi 80) dhe drunjtë e vegjël gjelbërimi (mbi 3000), që do jenë pjesë e pamjes të kësaj kulle.

Ky lloj konstruksioni kërkon njohje specifike të teknikës ndërtuese.

Në fjalën e saj hyrëse, ministrja Jacqueline de Quattro përshëndeti familjen Orllati për punën e tyre të shkëlqyer të ndërmarrësve si dhe këmbënguljen në realizimin e projektit ambicioz “Quartier des Cèdres”. Sipas De Quattro, ky projekt është në pajtim me kohën dhe nevojën e kohës, duke evituar copëzimin e territorit dhe shtyn kulturën e ndërtimit nga kuantiteti drejt kualitetit, raporton nga vendngjarja albinfo.ch.

Truri i kësaj storje të bukur të diasporës shqiptare në Zvicër, Avni Orllati, i lindur më 1974, me modestinë, por edhe me mprehtësinë e një ndërmarrësi të suksesshëm, tha se nuk synon të rrisë grupin e tij, por ta jetësojë, i cili veçse numëron 750 punëtorë, të angazhuar në 70 deri në 90 punishte, përcjell albinfo.ch.

Në lidhje me qëndrimin e Avni Orllatit, moderatori i ceremonisë së organizuar bukur dhe me një program të pasur, si dhe zëdhënësi i Grupit Orllati, Marc Comina, theksoi se duhet ta shohim të ardhmen, duke aluduar se Grupi Orllati do vazhdojë të rritet.

Vëllezërit Orllati janë një shembull i veçantë suksesi i diasporës shqiptare në Zvicër. Shumë shqiptarozviceranë janë krenarë me suksesin e tyre. Ata deri më tani kanë realizuar mbi 1000 objekte ndërtimi në Zvicër.

 

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/vellezerit-orllati-vune-gurthemelin-e-kulles-se-tyre-ne-zvicer/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.