Të tjera

Vetura më e mirë e vitit në botë

Tradicionalisht në sallonin e automobilave në Nju-Jork u shpallën fituesit e konkursit “Vetura më e mirë e vitit në botë”, «2017 World Car Awards». Fituesi i konkursit është shpallur “Jaguar F-Pace”, i cili fitoi një çmim në kategorinë “Dizajni në i mirë”, përcjell albinfo.ch.

Për titullin “Vetura më e mirë e vitit në botë”, “Jaguar F-Pace” luftoi me dy vetura të tjera : “Audi Q5” dhe “Volkswagen Tiguan”. Në kategorinë “Dizajni më i mirë” ka fituar modeli britanik i “Mercedes-Benz S-Class” dhe “Toyota C-HR”.

Vetura më e mirë për qytetin është përzgjedhur vetura elektrike “BMW i3”.

Në kategorinë “Vetura më e mirë luksoze”, vendi i parë shkoi për “Mercedes-Benz E-Class”, i cili në votimin përfundimtar ka tejkaluar “BMW Seria 5” dhe “Volvo S90 / V90”.
Fituesi në kategorinë e makinave sportive është “Porsche 718 Boxster / Cayman”, i cili arriti të fitojë më shumë vota se “McLaren 570S” dhe “Audi R8 Spyder”.
Vendin e parë në kategorinë  e veturave ekologjike e ka zënë “Toyota Prius Prime”.

Fitues në konkursin e mëparshëm “Vetura botërore e vitit” ishte “Mazda MX-5”, e cila arriti të fitojë në një garë: “Audi A4”, “Mercedes-Benz GLC”, “Cadillac CT6”, “Mazda CX-3”, “Jaguar” dhe “Land Rover Discovery Sport”.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/vetura-me-e-mire-e-vitit-2017-ne-bote/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.