Futbolli Shqiptar në Zvicër

Yjet e futbollit që dolën nga skuadrat shqiptare

Legjenda dhe ikona e futbollit shqiptar, Lorik Cana e filloi karrierën në skuadrën shqiptare, Dardania Lausanne

Futbollistët shqiptarë kanë pushtuar Superligën zvicerane, por edhe rangjet më të ulëta. Shqiptarët kanë shumë skuadra në Zvicër, që janë të suksesshme, e prej tyre kanë dalë edhe futbollistë të mëdhenj, si ish-kapiteni i Kombëtares shqiptare, Lorik Cana, por edhe mesfushori i njohur, Migjen Basha. Ata ishin pjesë e Dardania Lausanne, shkruan albinfo.ch.

Lorik Cana lindi në Prishtinë dhe në moshën 5-vjeçare u largua drejt Zvicrës. Në vitin 1997, ai bashkua me skuadrën lokale të Dardania Lausanne, një skuadër amatore e krijuar nga komuniteti shqiptar i Lozanës, që si trajner kishte babanë e Lorikut, Agim Cana. Ai luajti te Dardania deri në vitin 2000, kur firmosi me klubin francez të Paris Saint-Germain.

Cana ishte i ftuar për një provë nga skuadra angleze Arsenal në moshën 16-vjeçare, por nuk mundi dot të bashkohej sepse nuk iu dha viza britanike.  Te Paris Saint-Germain, ai shpenzoi tre vite karrierë në divizionet e ndryshme franceze. Cana më në fund bëri debutimin e tij me skuadrën e parë në vitin 2003. Karriera e Canës është e ndritur, pasi luajti edhe në Marseille, Galatasaray, Sunderland, Lazio e Nantes. Lorik Cana gjithashtu është legjendë e Kombëtares shqiptare, duke pasur 93 paraqitje, më shumë se çdokush tjetër.

 

Sa herë Migjen Basha ka suksese, skuadra e Dardania Lausanne njofton me kënaqësi. Basha u lind në Lozanë, pastaj familja e tij u kthye në Therandë. Por më pas u ai u rikthye në Zvicër për shkak të luftës në Kosovë. Basha gjithashtu ishte pjesë e ekipit shqiptar, “Dardania”. Mesfushori kreativ karrierën kryesisht e zhvilloi në Itali, duke u paraqitur për Frosinonen, Atalantën e Torinon. Më 2015 u kthye në Luzern, por nuk qëndroi gjatë dhe sërish shkoi në Itali, ndërsa  tani është pjesë e skuadrës së Barit, që garon në Serie B. Migjen Basha ka 25 ndeshje e tre gola me kuqezinjtë, kurse ishte pjesë e të gjitha grupmoshave të Zvicrës.

Në vitin 1997, Lorik Cana u bashkua me skuadrën lokale të Dardania Lausanne, një skuadër amatore e krijuar nga komuna shqiptare e Lozanës, që si trajner kishte babanë e Lorikut, Agim Cana. (B.R.)

 

 

 

 

 

 

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/yjet-e-futbollit-qe-dolen-nga-skuadrat-shqiptare/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.