Lajme

Zgjedhjet në Kosovë, më 11 ose 18 qershor

Përfaqësuesit e partive parlamentare në Kosovë janë pajtuar, të enjten, që zgjedhjet e parakohshme parlamentare në vend të mbahen më 11 përkatësisht, 18 qershor

Një ditë pasi Kuvendi i Kosovës rrëzoi qeverinë me anën të mocionit të mosbesimit, presidenti Hashim Thaçi ka ftuar në një takim konsultativ përfaqësuesit e partive politike për të caktuar datën e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Sipas deklarimeve që dolën nga ky takim, ku nuk ishte përfaqësuesi i LDK-së, mbet si opsion data 11 ose 18 qershor për mbajtjen e zgjedhjeve.

Sipas Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme, dita kur duhet të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme duhet të jetë ditë e diel, dhe jo më herët se 30 ditë nga shpërndarja dhe jo më vonë se 45 ditë nga shpërndarja e Kuvendit. Hashim Thaçi dje me vendim ligjor, ka shpërndarë Kuvendin.

“Në përcaktimin e datës së zgjedhjeve duhet të marrim parasysh të gjithë faktorët që mund të ndikojnë në mbarëvajtjen e zgjedhjeve. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është shprehur i gatshëm të organizojë zgjedhjet dhe të sigurojë mbarëvajtjen e tyre”, ka thënë presidenti Thaçi, i cili mbetet optimist për zgjedhje të lira e demokratike.

Kosova, siç tha Thaçi, ka instaluar traditën e organizimit të zgjedhjeve të lira e të suksesshme. Sipas tij, edhe zgjedhjet e ardhshme duhet të dëshmojmë këtë dhe të sigurojmë një proces elektoral të besueshëm dhe të pranueshëm nga të gjithë.

Ndryshe në takimin e sot të ftuar nga president Hashim Thaçi, nuk mori pjesë vetëm Lidhja Demokratike e Kosovës, e cila pas votimit të mocionit për rrëzimin e qeverisë nga ana e Partisë Demokratike të Kosovës, është deklaruar se nuk e njeh Thaçin si president të vendit. Ndërsa për herë të parë në takimin e ftuar nga Thaçi morën pjesë përfaqësuesit e tri subjekteve opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, AAK dhe NISMA.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/zgjedhjet-ne-kosove-me-11-ose-18-qershor/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.