Shkurt.ch

Zvicra ka kompjuterin e tretë më të shpejtë në botë

Vetëm në Kinë ndodhen dy kompjuterë që janë më të fuqishëm se ai i Zvicrës. SHBA për herë të parë mbetet jashtë Top treshit

Super kompjuteri Piz Daint që gjendet në Qendrën Nacionale të Llogaritjeve, në Lugano, është i treti në botë për nga fuqia gjegjësisht shpejtësia. Ai në fakt është më i fuqishmi në gjithë botën përveç Azisë, pasi që në atë kontinent, gjegjësisht në Kinë ndodhen dy kompjuterë që janë më të fuqishëm se ai i Zvicrës, shkruan srf.ch

Këtë radhitje e nxjerr top lista e 500 kompjuterëve më të shpejtë në botë. Sipas saj, kompjuteri nga Lugano, vendin e tretë e meriton me 19.6 PetaFLOPS, ose “Floating Point Operations Per Second” siç njihet masa për matjen e shpejtësisë së kompjuterëve.

Dy kompjuterët kinezë, që janë të parët në listë kanë 93 gjegjësisht 33.9 PetaFLOPS.

Zvicra kësaj here e ka lënë mbrapa SHBA-në, e cila për herë të parë nga viti 1996 nuk bën pjesë në mesin e tri vendeve të para me kompjuterë më të fuqishëm.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/zvicra-ka-kompjuterin-e-trete-me-te-shpejte-ne-bote/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.