Shkurt.ch

Zvicra numëron mbi 5 milionë të punësuar

Sipas Zyrës Federale për Statistikë kjo shifër është për 1.5 për qind më shumë se në periudhën e njëjtë të një viti më parë

Në tremujorin e katërt të vitit 2016 në Zvicër kanë qenë të lidhur me ndonjë formë punësimi pak më shumë se 5 milionë banorë. Sipas Zyrës Federale për Statistikë kjo shifër është për 1.5 për qind më shumë se në periudhën e njëjtë të një viti më parë.

Në këtë kontekst, rritja e numrit të të punësuarve zviceranë është rritur afërsisht në të njëjtën masë sikurse ai i të huajve. Shkalla e papunësisë në kuartalin e katërt të vitit që shkoi ishte 4.3 për qind, vazhdon njoftimi, transmeton albinfo.ch. Numri i përgjithshëm i njerëzve pa angazhim ishte 213 mijë që është pak më i vogël se në tremujorin e fundit të një viti më parë.

Nga ana tjetër, është shënuar një zhvillim pozitiv në tregun e punës për të rinjtë. Kështu, derisa në tremujorin paraprak shkalla e papunësisë së të rinjve kishte arritur në 11 për qind, ajo ka rënë në fund të vitit 2016 nüe 7.5 për qind.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/zvicra-numeron-mbi-5-milione-te-punesuar/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.