Muzikë

Erza, me vokalin e saj, po mahnit gjithë Francën

Erza Muqolli vazhdon ta dëshmojë veten në çdo interpretim dhe paraqitje në skenë

Erza Muqolli është 14-vjeçarja me origjinë nga Deçani i Kosovës, e lindur në Paris të Francës. Prindërit e saj kanë emigruar drejt Francës në vitet ’90. Në Francë ajo është tashmë ndër të rinjtë që merr vëmendjen më të madhe të mediave dhe publikut me projektet e saj muzikore. Muqolli ka qenë e ftuar në emisionin “Soirée” në Top Chanel, ku ka folur për familjen, origjinën shqiptare si dhe sukseset në muzikë, transmeton albinfo.ch.

Muqolli u shpreh se viziton çdo vit Kosovën e shoqëruar nga familja e saj, dhe në çdo koncert e thotë me krenari që është shqiptare. Për Muqollin, idhulli i saj në muzikë është Dua Lipa.

Ajo u bë e famshme falë talentit të saj të jashtëzakonshëm, ndërsa së fundmi ka publikuar edhe një album muzikor.

Lajmin e dha vetë artistja e vogël, ndër të tjera, Erza zbuloi se kush është artistja shqiptare, e cila i ka kërkuar bashkëpunim.

Ajo tha se këngëtarja Tuna i ka shkruar babait të saj për të bërë një bashkëpunim.

“Kur kam nisur të këndojë ‘Xhamadani’, Tuna ka qenë që më ka kërkuar të bëjmë një bashkëpunim”, tha ajo. /Albinfo.ch

Fotografia e Fondi Shqiptar për Zhvillimin e Diasporës