Jeta në Zvicër

3.1 shkallë, tërmet në Zvicrën Veriore

Në natën e të hënës është raportuar për një tërmet në Gjermaninë jugore, në Herrischried. Sipas informacioneve të Shërbimit Sizmologjik Zviceran në ETH Cyrih, goditja në rreth 3.1 të shkallës Richter është ndier edhe në Zvicrën Veriore, përcjell albinfo.ch.

Pas raportit të parë, tërmeti ndodhi pak para orës 0.30. Epiqendra ishte rreth 13 kilometra në veri të fshatit Laufenburg të Aargaut, në kufirin zviceran-gjerman.

Tërmeti ka të ngjarë të ketë qenë ndier afër epiqendrës.

Vitin e kaluar u regjistruan rreth 1230 goditje të tilla në Zvicër. Tërmeti më i rëndë i dhjetë vjetëve të fundit më 3 mars 2017 ishte regjistruar me një forcë prej 4.6. Aktiviteti i tërmetit në Zvicër është i përqendruar në rajonin alpin, në kantonet e Valais dhe Graubünden.