Sport

Albin Tahiri shkruan historinë për Kosovën në skitari

Kjo është hera e parë që Kosova po merr pjesë në një Kampionat Botëror të skitarisë. Tahiri u rendit në vendin e 49-të në Super G

Për herë të parë në një Kampionat Botëror ka marr pjesë edhe Kosova, me skiatorin Albin Tahiri. Ai debutoi sot në garën e Super G, që ishte historike për vendin e tij, shkruan albinfo.ch.

Derisa garuesit tjerë kanë objektiv të fitojnë medalje, një skiator, ka shkruar historinë për vendin e tij. Ky është Albin Tahiri, i cili garoi sot në Kampionatin Botëror, që po mbahet në St. Moritz të Zvicrës.

Kjo ishte hera e parë që Kosova merr pjesë në një Kampionat të tillë. Ai ka garuar në Super G, dhe ka zënë vendin e 49-të, duke qenë me 10.91 nga fituesi i etapës, Erik Guay.

Pjesëmarrja e Tahirit në Kupën e Botës është një tjetër sukses për sportin dhe shtetin e Kosovës, që ka shpallur Pavarësinë më 2008, raporton e përditshmja zvicerane ‘Blick’.

Vëmendjen më të madhe ky shtet e mori në vitin 2016, kur Federata e Futbollit e Kosovës u pranua në FIFA.

Tre muaj më vonë Kosova për herë të parë mori pjesë në Lojërat Olimpike, derisa Majlinda Kelmendi i solli medaljen e artë.

Ëndrra e Tahirit për suksese nuk ka përfunduar, pasi ai do të garojë në pesë disiplina alpike.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI