Integrimi

Emigranti shqiptar, i cili synon të bëhet kryetar Bashkie në Itali

Krahasuar me kandidatët e tjerë në garën paraprake, shqiptari Gentian Alimadhi duket me i favorizuar, jo vetëm nga komuniteti shqiptar në Parma, që numëron rreth 8000 persona, por edhe shumë qytetarë italianë

Një emigrant shqiptar dëshiron të bëhet kryetar i një Bashkie në Itali, më saktësisht në Parma. Gazeta italiane “La Reppublica” i ka kushtuar një artikull të gjatë shqiptarit, Gentian Alimadhi (44) i cili synon të bëhet kryetar bashkie në qytetin e Parmës në Itali, përcjell albinfo.ch.

Alimadhi është kandidat në zgjedhjet paraprake brenda qendrës së majtë, me synim për të dalë kandidat në zgjedhjet komunale të vitit të ardhshëm. 44-vjeçari i lindur në Fier është qytetar italian prej 6 vitesh, i martuar, baba i dy fëmijëve, me profesion avokat, ndërsa si shumë shqiptarë ka mbërritur si emigrant klandestin me anije në Itali.

“I lindur në Fier të Shqipërisë, Gentiani jeton në Parma prej 24 vitesh dhe si shumë shqiptarë shkoi në Itali me një nga anijet që zbarkuan në Puglia në vitin 1993. Aty është diplomuar më pas si avokat si dhe ka pasur eksperiencat e tij të para profesionale. Që nga viti 2010-të, ai gëzon edhe shtetësinë italiane”, shkruan e përditshmja italiane “Reppublica”.

Vitet e tij të para në Itali, siç thotë gazeta italiane ishin mjaft të vështira. “Ditën punonte në fabrikë, ndërsa natën studionte për t’u diplomuar si avokat”.

Krahasuar me kandidatët e tjerë në garën paraprake, shqiptari Gentian Alimadhi duket me i favorizuar, jo vetëm nga komuniteti shqiptar në Parma, që numëron rreth 8000 persona, por edhe shumë qytetarë italianë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI