Lajme

Fluturimet nga Zvicra në SHBA dhe Kanada arrijnë nivelet para pandemisë

Linja ajrore Edelweiss, një degë e Swiss, ka raportuar se blerjet e saj për korrikun tejkaluan nivelet para pandemisë, pjesërisht falë interesit të ripërtërirë për fluturimet nga Zvicra në SHBA dhe Kanada.

Transportuesi sugjeron se ka parë shifra mujore “rekord” për korrikun falë rimëkëmbjes në turizëm dhe udhëtime gjatë sezonit të verës, transmeton albinfo.ch.

Në korrik, Edelweiss transportoi 304,039 pasagjerë, 3 për qind më shumë krahasuar me korrikun 2019, tha kompania në një deklaratë të mërkurën.

Fluturimet për në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Republikën Domenikane ishin veçanërisht të njohura.

Kompania mëmë Swiss u rikthye në fitim në gjysmën e parë pas dy vitesh humbje të shkaktuara nga pandemia e koronavirusit. Kompania tani synon të kthehet në përfitimin operacional për të gjithë vitin 2022.