Sport

Futbollisti i ri gjilanas me golat e tij zgjon interesimin e klubeve të njohura gjermane

Qendërsulmuesi Mendim Behluli iu ka bashkuar ekipit të ri SC Condor verën e kaluar si 16 vjeçar dhe brenda një sezoni ka shënuar 18 gola duke u futur kështu në treshën e parë të golashënuesve më të mirë të ligës regjionale të juniorëve të Bremenit.

  • Foto- transfermarkt.ch

  • i dyti nga e majta

Mendim Behluli luan aktualisht në klubin SC Condor, në Hamburg, për ekipin e të rinjëve U19 në ligën regjionale të Gjermanisë.

Futbollisti i ri me prejardhje nga Gjilani, ka lindur dhe është rritur në Gjermani. Ai është 17 vjeçar dhe është lojtari me më përspektivë i klubit në grupmoshat e të rinjëve U19 në ligën regjionale të Hamburgut në Gjermani. Talenti 17 vjeçar që shpreh haptas dëshirën e tij për ta veshur fanelën e përfaqësueses së Kosovës, ka shënuar këtë javë golin e vetëm në ndeshjen e parë kampionale që kanë pësuar 2 me 1 ndaj të rinjëve të skuadrës Bremen.

„Dëshira ime ka qenë gjithnjë të luaj për kosovën“, thotë Mendimi për albinfo.ch, mëgjithëse siç bën të ditur ai, përfaqësuesja e Kosovës nuk e ka kontaktuar deri më tash.

Qendërsulmuesi Mendim Behluli iu ka bashkuar ekipit të ri SC Condor verën e kaluar si 16 vjeçar dhe brenda një sezoni ka shënuar 18 gola duke u futur kështu në treshën e parë të golashënuesve më të mirë të ligës regjionale të juniorëve të Bremenit.

Me lojën e tij të fuqishme në sulm, Mendimi ka zgjuar vëmendjen e shumë agjentëve të futbollit, të cilët i kanë ofruar oferta për të kaluar tek juniorët e ekipeve në Bundesligë, por edhe në ligën italiane, tregon babai i tij, Behluli.

„Mirëpo tani ne do të presim, se kemi ndërruar njëherë vendbanim për shkak të futbollit, duke u vendosur në qytetin Hamburg tek ekipi i ri i Mendimit, në SC Condor“, thotë i ati i tij.

Në këtë klub Mendimi ka kontratë njëvjeçare, deri në verë të 2017 dhe qysh tani shihet si një talent i ri i futbollit që do të shkëlqej së shpejti.

„Ne nuk duam të vendosim shpejt, jemi në kontakt me skuadrat që kanë shpreh interesim. Momentalisht po punojmë që Mendimi të marrë përvojen e duhur në SC Condor dhe më vonë nëse ka oferta konkrete, natyrisht se do i shqyrtojmë dhe do të zgjedhim klubin apo ekipin më të mirë për të“, shprehet babai i tij.

Trajneri i tij ka thënë për Mendimin se është një lojtar i fort me gjuajtje të fuqishme, i cili donë të arrijë në majat e futbollit profesionist. Ai luan me zemër dhe nuk kursen asgjë përballë kundërshtarit.

Klubet që kanë shprehur interesim për të janë: Fsv Frankfurt, SC Paderborn edhe FC Ingolstadt Bundesliga. Atij ndërsa do ti pëlqente të luajë edhe për Paderbornin.

„Mua do më pëlqente tä luaja edhe për Paderbornin, sepse më ka pelqyer gjithmonë kjo skuadër“, thotë Mendim Behluli për albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI

 Biografi e shkurtë:

  • Emri e mbiemriMendim Behluli
  • Prejardhja:Gjermani
  • Vendi ku vepron:Gjermani
  • Profesioni:Futbollist