Lajme

I sekuestrohet pasuria dhe dënohen me 1 milion euro, ja pse u dënuan babë e bir në Zvicër

Babë e bir janë dënuar me më shumë se një milion euro gjobë dhe i është sekuestruar pasuria dhe paratë e gatshme pasi janë dënuar për mashtrim doganor.

Dyshja kanë importuar perime në Gjenevë nga Franca për vite me radhë, duke pretenduar se ato janë rritur brenda “francës së zonës” – një zonë e Francës fqinje ku fermerët mund të shesin produktet e tyre në Zvicër pa paguar detyrime.

Marrëveshja daton nga viti 1815, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Në realitet, prodhimi u rrit më larg – duke lejuar kursime të konsiderueshme.

Policia zbuloi më shumë se një mijë deklarata të rreme doganore.

Një gjykatë në Thonon-les-Bains i ka gjobitur ata me 1.6 milionë euro.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI