Lajme

Parashikohet dimër “i butë” në Zvicër

Një parashikim i motit për Zvicrën nga Shtetet e Bashkuara po jep shpresë se do të ketë mjaft energji këtë dimër për të mbajtur dritat ndezur dhe shtëpitë tona të ngrohta.

Edhe pse mund të mos jetë një lajm aq i mirë për vendpushimet e skive.

Ndërsa të gjitha parashikimet e motit me rreze të gjatë duhet të trajtohen me kujdes, Qendrat Kombëtare për Mbrojtjen e Mjedisit parashikuan saktë verën e gjatë të thatë në pranverë. Tani sugjeron se ky dimër do të jetë i butë, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Temperaturat më të ngrohta do të thotë që ne do të kemi nevojë për më pak energji. 20% e të gjithë konsumit të energjisë në vend gjatë dimrit është për ngrohje.

Ne gjithashtu kemi nevojë për shi – shumë rezervuarë janë shumë të ulët. Sinoptikanët amerikanë parashikojnë shi mbi mesataren midis tetorit dhe dhjetorit.