Lajme

Rritja e rasteve në Zvicër, por s’ka masa kufizuese

Një valë e re infeksionesh Covid po godet vendin – por qeveria zvicerane thotë se nuk ka plane për të sjellë ndonjë masë kufizuese.

Një nënvariant i quajtur BA.5 po përhapet me shpejtësi në të gjithë Evropën. Është renditur si një variant shqetësues nga OBSH.

Mendohet se ka një imunitet më të fortë se variantet e mëparshme – që do të thotë se ata që janë vaksinuar dhe më parë kanë infektuar mund të infektohen përsëri, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Virologia zvicerane Isabella Eckerle thotë se dyshon se varianti i ri është tashmë dominues në Gjenevë.

Por Zyra Federale e Shëndetësisë thotë se nuk ka plane për ndonjë kufizim. Varianti i ri nuk duket se çon në raste të rënda në popullatat me një shkallë të lartë imuniteti – qoftë nëpërmjet vaksinimeve apo të infektuara më parë.

Por të pavaksinuarit mund të jenë ende në rrezik.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI