Lajme

Targa ZH 888 do të dalë në ankand, priten oferta marramendëse

Kantoni i Cyrihut shpreson për një fitim të papritur kur të nxjerrë në ankand një targë ultra të rrallë.

Zyra e qarkullimit rrugor shet targën ZH 888, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Ankandi hapet pas disa ditësh dhe ofertimi fillon me 4000 CHF. Por nëse shitjet e kaluara janë diçka për të shkuar – oferta fituese ka të ngjarë të jetë gjashtë shifra.

Pllaka më e shtrenjtë për t’u shitur ishte ZH 10 – që shkonte për gati një çerek milioni franga.

Edhe ZH 987 u shit për më shumë se 150,000 CHF.

Cyrihu ka nxjerrë në ankand targa që nga viti 1995. Të gjitha të ardhurat shkojnë në thesarin kantonal.