Lajme

Vaud: Përurohet “Muri i Zi”, ndër tri pistat e skive më të pjerrëta në botë

Ndodhet në zonën e skive Glacier 3000, është tri kilometra i gjatë dhe ka një pjerrësi maksimale 46 gradë. “Vetëm skiatorë shumë të mirë do të mund ta përballojnë këtë shpat”, shpjegoi menaxheri i objektit

Perdja është ngritur në “Murin e Zi”, një nga pistat e skive “ndër tri më të pjerrëtat në botë”, përcjell albinfo.ch.

Ai u përurua në Alpet e Vaud nga kompania që menaxhon zonën e skive Glacier 3000 në Les Diablerets. Është një zbritje prej tri kilometrash, e cila, falë një tuneli 265 metra të gërmuar në mal, të lejon të skish nga pjesa më e lartë e ashensorëve (3000 metra) deri në Col du Pillon (1546 metra). Pjerrësia e saj maksimale prej 104% (46°) – njofton Glacier 3000 – e bën atë më të pjerrët se Streif i Kitzbühel (Austri) ose Lauberhorn i Wengen (BE). “Vetëm skiatorë shumë të mirë do të jenë në gjendje ta përballojnë këtë shpat”, shpjegon Bernhard Tschannen, drejtori i kompanisë, përcjell tutje albinfo.ch.

“Black Wall” ndodhet në sektorin Pierres Pointes, i përdorur tashmë për ski nga viti 1963 deri në vitin 1999. Kjo shpat në atë kohë shërbehej nga një ashensor gondolë, i çmontuar me rinovimin e ashensorëve. Për 20 vjet, teleferiku që lidh Col du Pillon me stacionin e ndërmjetëm të Cabane (2525 metra) u përdor si mjeti i vetëm i transportit për skiatorët në përpjetë dhe në zbritje. Tani ky objekt shërben për një vrapim të zi dhe një kurs freeride. E gjitha falë një galerie me pjerrësi 14% dhe një tapeti të brendshëm të skive, i cili mund të mbulohet në më pak se një minutë.

Nëse shfrytëzimi i akullnajës Tsanfleuron “është i pasigurt për dekadat e ardhshme për shkak të shkrirjes së akullit”, sipas Glacier 3000 zona tani ka “një ofertë konkurruese me tre shpate të mëdha me mbi 1000 metra lartësi”. Të tre ndodhen në shpatet veriore, duke filluar nga 3000 metra mbi nivelin e detit, “duke garantuar kështu dëborë natyrore për pesë muaj të vitit”.

Vitin e kaluar një zjarr dëmtoi rëndë stacionin e mbërritjes Scex Rouge në një lartësi prej gati 3000 metrash. Ndërsa teleferiku mbeti i paprekur dhe 100% funksional, restoranti i projektuar nga arkitekti i Ticino Mario Botta në katin e katërt dhe restoranti i vetëshërbimit në katin e tretë pësuan dëme të mëdha. Nuk ka të lënduar dhe policia ka përjashtuar mundësinë e një vepre penale.