Lajme

Vazhdon rritja e infeksioneve në Zvicër

Të dhënat e fundit të publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik tregojnë se pas një tendence rënëse në prill dhe maj, numri i rasteve të koronavirusit është rritur për të dytën javë radhazi.

Numri i rasteve të raportuara është rritur me 61.4 për qind gjatë javës së kaluar dhe shtrimet në spital janë rritur me 22.4 për qind, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Rritja e rasteve është kryesisht për shkak të nënvarianteve shumë infektive të Omicron, thanë zyrtarët shëndetësorë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI