Lajme

Zgjerohet Rolex në Zvicër, do të punësojë edhe 2 mijë persona

Prodhuesi luksoz zviceran i orës Rolex do të ndërtojë një fabrikë të re prodhimi në Bulle, në kantonin e Fribourg-ut, një lëvizje që pritet të krijojë 2,000 vende pune.

Rolex tashmë ka vende në Gjenevë dhe Biel. Operacioni i ri në Bulle është planifikuar për një zonë industriale pranë autostradës A12 dhe, nëse gjithçka shkon sipas planit, vendi mund të funksionojë deri në vitin 2029.

Pritet që lëvizja të përfshijë një investim prej një miliard frangash, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Zyrtarët ende duhet të miratojnë shitjen e dy parcelave të tokës përpara se të nënshkruhet marrëveshja. Parcelat janë gjithsej 100,000 metra katrorë, e barabartë me rreth 10 fusha futbolli.

Presidenti i Këshillit Shtetëror të Friburgut, Olivier Curty, tha se “Projekti është në rrugën e duhur dhe autoritetet e Friburgut do të bëjnë gjithçka që munden për të siguruar që ai të ketë sukses”.