Lajme

Zvicër: Ekspertët shëndetësorë rekomandojnë vaksinë përforcuese kundër Covid

Autoritetet shëndetësore zvicerane u kanë bërë thirrje personave mbi 80 vjeç që të përditësojnë vaksinimin e tyre kundër virusit Covid-19

Një komision këshillimor qeveritar dhe Zyra Federale e Shëndetit Publik të Jashtëm lëshuan një rekomandim, duke u kërkuar gjithashtu njerëzve me një sistem imunitar të dobësuar që të kenë një vaksinë të mëtejshme përforcuese.

Ata shtuan se rekomandimi i vaksinimit do të shtrihet në vjeshtë për të mbuluar gjithë popullatën.

Christoph Berger, president i Komisionit Federal të Vaksinimit, tha në një konferencë shtypi të martën se qëllimi ishte të sigurohet vaksinimi përforcues në momentin e duhur. Ai tha se nuk kishte kuptim të vaksinoheshin njerëzit në gusht për t’i mbrojtur ata nga një valë e re infeksionesh në dhjetor, përcjell albinfo.ch.

Nën kontroll

Céline Gardiol nga zyra e shëndetësisë tha se situata në Zvicër ishte nën kontroll, pavarësisht rritjes së vazhdueshme të infeksioneve të reja. Numri i personave të pacientëve me Covid dhe vdekjeve të shkaktuara nga virusi ka mbetur në nivel të ulët, citohet të ketë thënë ajo. Zyra e shëndetësisë raportoi të martën 46,025 raste të reja të konfirmuara me Covid gjatë shtatë ditëve të fundit. Kjo është nga pak më shumë se 33,100 raste – një rritje prej 39% – një javë më parë.

Rreth 70% e popullsisë zvicerane janë vaksinuar plotësisht kundër virusit. Rreth 44% kanë pasur gjithashtu një mbytje përforcuese. Gardiol tha se shumica e njerëzve në Zvicër ishin ende të mbrojtur mirë kundër Covid si rezultat i një vaksinimi përforcues ose sepse u shëruan nga një infeksion.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI