Lajme

Paratë e fituara në burg, nuk mund të merren për shpenzime ligjore

Gjykata e Lartë e Zvicrës ka vendosur që paratë e fituara në burg nuk mund të konfiskohen për të mbuluar shpenzimet ligjore

Gjykata Federale mori vendimin ditën e enjte në rastin e një burri afgan, i cili u dënua në korrik 2018 me nëntë vjet pas hekurave për një seri akuzash, duke përfshirë edhe tentativën e vrasjes me paramendim të gruas së tij. Ai bëri apel dhe se gjyqi është ende në pritje.

Në janar burri dëshironte të dorëzonte 4,000 CHF (4,100 dollarë) një personi tjetër që ai kishte fituar gjatë burgut. Sidoqoftë, paratë u konfiskuan për të siguruar kostot e procedurave ligjore, pas një urdhri të presidentit të ndarjes penale të Gjykatës së Lartë të kantonit Nidwalden në Zvicrën Qendrore, shkruan “Swissinfo”.

I burgosuri u ankua me sukses në Gjykatën Supreme. Në aktgjykimin e tyre, gjyqtarët me bazë në Lozanë deklaruan se paga ishte një pasuri e padiskutueshme, përcjell albinfo.ch.

Marrja e pagave do të ndikonte negativisht në motivimin e tyre për të punuar dhe kështu në sigurinë në sistemin penal, shpjegoi gjykata në aktgjykimin e saj.

Të burgosurit gjithashtu nuk do të ishin në gjendje të kursejnë asgjë pas lirimit të tyre, gjë që do të ishte e dëmshme për rehabilitimin, u arsyetuan gjykatësit.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI