Jeta në Zvicër

Zvicra do të bllokojë të gjitha faqet e huaja të internetit me lojëra të fatit

Qytetarët e Zvicrës të dielën në një referendum në mënyrë masive mbështetën një ligj të ri që duhet të bllokojë të gjitha faqet e huaja të internetit me lojëra të fatit, shkruan albinfo.ch.

Në referendum 72.9 për qind e zviceranëve i thanë “po” ligjit të ri për lojërat e fatit, me qëllim për të parandaluar varësinë mes kritikave të censurës në internet nga kundërshtarët e ligjit. Votimi është një humbje e rëndë për kundërshtarët që u mblodhën 50,000 nënshkrime për të sfiduar ligjin në një referendum.

Ligji, të cilin qeveria thotë se përshtatet me legjislacionin dhe rrit mbrojtjen kundër varësisë, ka kaluar tashmë në të dy dhomat e Parlamentit zviceran dhe duhet të hyjë në fuqi në 2019-ën. Që atëherë, sipas këtij ligji, i cili është ndër më të rreptit në Evropë, puna në internet do t’u lejohet vetëm kazinove të certifikuara në Zvicër. Kjo do të mundësojë kompanitë e para zvicerane për të ofruar baste në internet, por në thelb për të bllokuar kompanitë e huaja nga tregu. Qeveria zvicerane shpreson se ky ligj do të ndihmojë në zvogëlimin e numrit të të varurve nga lojërat e fatit.