Lajme

Zvicra mund të japë ndihma në kujdesin ndaj fëmijëve

Kostoja famëkeqe e lartë e kujdesit për fëmijët në Zvicër po trajtohet në Bernë. Komisioni Kombëtar i Arsimit ka vënë në konsultim një projekt-ligj, i cili kërkon që Konfederata të paguajë deri në 20% të kostove.

Konsultimet do të zgjasin deri në shtator, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Paratë federale do t’i shtohen kontributeve nga kantonet dhe komunat.

Zvicra renditet keq kundrejt shumë vendeve të tjera evropiane për kujdesin e përballueshëm të fëmijëve me prindërit që paguajnë një përqindje më të lartë të pagave ndaj kujdesit se çdo vend tjetër.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI