Lajme

Çmimet e benzinës bien në Zvicër – por a do të vazhdojnë të bien?

Konsumatorët në Zvicër nuk kanë pasur ndonjë lajm të mirë prej muajsh, pasi kostoja e jetesës është rritur praktikisht në të gjitha kategoritë. Por, megjithatë ka një zhvillim pozitiv

Motoristët zviceranë mund të kenë vënë re se çmimi i karburantit në pompë ka rënë paksa, nga më shumë se 2 franga për litër gjatë gjithë verës dhe në fillim të shtatorit.

Analiza e tregut e kryer nga organizata automobilistike Touring Club Suisse (TCS) konfirmon këtë prirje, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Aktualisht, një litër pa plumb në pikat e karburantit zviceran kushton mesatarisht 1,92 franga – rreth 15 centë më pak se në fillim të shtatorit dhe 39 centë më pak se gjatë rekordit historik në qershor.

A do të zgjasë ky trend në rënie?

Për momentin, ekspertët e industrisë nuk po bëjnë asnjë parashikim, sido që të jetë.

Kjo për shkak se çmimi në pompë varet jo vetëm nga çmimi i naftës së papërpunuar, por edhe nga faktorë të tjerë, sipas TCS.

Ato përfshijnë – përveç evolucionit gjeopolitik në Evropën Lindore – kostot e transportit, shkallën e prodhimit dhe normën e dollarit, përcjell tutje albinfo.ch.

A është akoma më e lirë të furnizoni me karburant makinën tuaj në vendet fqinje?

Kur çmimi i benzinës kalonte 2 franga për litër në Zvicër, kishte kuptim të blihej benzinë përtej kufirit, veçanërisht kur frangu u forcua kundrejt euros në gusht.

Mund të jetë ende e vlefshme, në varësi të vendit.

Në Gjermani, për shembull, një litër pa plumb kushton mesatarisht 1.992, që është e barabartë me çmimin e ri në Zvicër, sipas TCS.

Nga ana tjetër, çmimet janë më të ulëta në Itali (1,757), Austri (1,764), dhe mbi të gjitha në Francë (1,57).

Sa i përket kostos së burimeve të tjera të energjisë, ajo nuk pritet të ulet së shpejti: përkundrazi, parashikimet paralajmërojnë çmime më të larta.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI