LIFESTYLE

Eurovision: Jonida Maliqi, një nga zërat më të mirë në konkurrim

Tel Aviv, 41 vende do marrin pjesë edicionin e 64-të  “Eurovision Song Contest”, ku pas dy gjysmëfinaleve do mbahen martën dhe enjten, vetëm 26 prej tyre do jenë pjesë e finales madhe shtunës. Shqipëria do përfaqësohet festival me Jonida Maliqin me këngënKtheju tokës”. 

Punk islandez? Folk polak? Apo Joik norvegjez? Çfarëdo lloj rryme dhe kushdo qoftë fituesi i Eurovision-it, e rëndësishme është muzika. Tel Aviv, 41 vende do jenë pjesëmarrëse edicionin e 64-të  “Eurovision Song Contest”, ku pas dy gjysmëfinaleve do mbahen martën dhe enjten, vetëm 26 prej tyre do jenë pjesë e finales madhe shtunën. 

Edhe ky edicion i Eurovision-it nuk erdhi i papërfshirë nga polemikat. Ukraina u tërhoq nga konkurrimi, pasi e pa papërshtatshem Izraelin si vend organizator, kurse Bullgaria nuk merr pjesë për arsye financiare. Gjithashtu shumë organizata joqeveritare kanë bërë thirrje për bojkot, pasi e shohin Izraelin si vend okupator. Megjithatë, këtë fundjavë miliona teleshikues do tembërthehen” para televizorit për ndjekur magjinë vjetore muzikore, shkruan shqiptarja, përcjell albinfo.ch. 

Mes 41 vendeve pjesëmarrëse, Holanda, do përfaqësohet nga Duncan Laurence me këngën “Arcade”, shikohet si favorite dhe pas saj renditet Rusia. Shqipëria do përfaqësohet festival me Jonida Maliqin, me këngënKtheju tokës”. Pavarësisht faktit se gjatë provave regjia televizive e festivalit ka pasur probleme teknike, blogerët e Eurovizionit janë shprehur se Maliqi është një nga zërat mirë konkurrim.