Lajme

Federer vendos rrobat në ankand për bamirësi

Miliona tifozë të Roger Federer në të gjithë botën mund të joshur nga perspektiva e mbajtjes së disa kujtimeve të karrierës së jashtëzakonshme të zviceranit pasi ai njoftoi se do të dilte në ankand një koleksion sendesh personale këtë verë

Kampioni 20 herë i Grand Slam, i konsideruar nga shumë si lojtari më i mirë ndonjëherë që ka mbajtur një raketë tenisi, Roger Federer po vendos sende të ndryshme nën çekiç në dy shitje në qershor dhe korrik në Christie’s për të mbledhur para për fondacionin e tij.

Një ankand i drejtpërdrejtë që do të zhvillohet në 23 Qershor do të shfaqë 20 lote, me secilin që pasqyron një nga titujt e Grand Slam të Federer. Çmimet do të variojnë nga 3,812 CHF në 70,000, shkruan Swissinfo, përcjell albinfo.ch.

Shumë përfshijnë veshjen dhe raketë nga fitorja finale e Federer 2009 Open French mbi Robin Soderling i cili përfundoi karrierën e tij Grand Slam, duke përfshirë këpucët ende të veshura me pluhur balte Roland Garros.

Tifozët dhe koleksionistët do të jenë gjithashtu në gjendje të bëjnë oferta për kompletin dhe raketën e vitit 2007 që ai përdori gjatë pjesës së dytë të tre finaleve të tij në Wimbledon kundër rivalit të gjatë në karrierë Rafa Nadal, përfshirë këpucët e zbukuruara me flamuj zviceranë që tregojnë titujt e tij në Wimbledon.

Triko elegante e bardhë, (RF-emblazoned), e Federer, e veshur para se të përballej me Andy Murray të Britanisë në finalen e Wimbledon 2012, gjithashtu është në gjendje të kapë, ashtu si këpucët që veshi kur fitoi Wimbledon e tij të tretë radhazi në 2005 kundër Andy Roddick.

“Çdo pjesë në këto ankande përfaqëson një moment në karrierën time të tenisit dhe më mundëson që të ndaj një pjesë të arkivit tim personal me tifozët e mi në të gjithë botën,” tha Federer.

“Më e rëndësishmja, të ardhurat do të mbështesin Fondacionin Roger Federer për të na ndihmuar të vazhdojmë të shpërndajmë burime arsimore për fëmijët në Afrikë dhe Zvicër.”

Një ankand i dytë në internet zhvillohet në korrik duke shfaqur 300 artikuj me çmim më të ulët, siç janë lidhjet e dorës së Federer që veshi gjatë ndeshjes së tij të 1500-të në një turne në Bazel.

Vlerësimi i ulët i Christie vlerëson të gjithë koleksionin në një milion paund, por shpreson të arrijë 1.5 milion £ (2.08 milionë dollarë). Bertold Mueller, Drejtor Menaxhues, Evropa Kontinentale e Christie’s, Lindja e Mesme dhe Afrika tha: “Ishte një privilegj i madh për Christie’s të ofrojë këtë memorandum madhështor me rëndësi historike në emër të Roger Federer, një legjendë aktive sportive.

“Tregu i gjërave sportive ka lulëzuar për vite me radhë, veçanërisht për pjesët e veshura në ndeshje dhe të nënshkruara. Ankandet pa dyshim do të jenë një moment historik në këtë fenomen gjithnjë në rritje, në të gjithë botën.”


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI