AT Balkani

6 të vdekur dhe 275 infektime të reja me COVID-19 në Shqipëri

Në 24 orët e fundit në Shqipëri kanë vdekur gjashtë persona dhe janë regjistruar 275 raste të reja me infeksion nga 1422 testime. Ndërkohë që janë shëruar 114 qytetarë, duke e çuar në 11,007 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit humbën jetën 6 qytetarë me Sars Cov2 në 2 spitalet Covid: 61 vjeç nga Korça, 67 vjeç nga Pogradeci, 69 vjeç nga Lezha, 71 vjeç Vlorë, 73 vjeç nga Fieri dhe 74 vjeç nga Tirana me sëmundje bashkëshoqëruese.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 163 raste në Tiranë, 30 në Korçë, 15 në Shkodër, 12 në Durrës, 11 në Pogradec, 9 në Librazhd, 7 në Lezhë, nga 3 raste në Fier, Lushnje, Mat, nga 2 raste në Devoll, Elbasan, Vlorë, Mirditë, Berat, nga 1 rast në Has, Kavajë, Pukë, Mallakastër, Kamëz, Gjirokastër, Përmet, Prrenjas, Kuçovë.

Aktualisht në Spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 291 pacientë, 2 më shumë se dje, 13 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon qytetarët për të mbajtur detyrimisht maskën edhe në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit.

“Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19. Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për shërbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19”.

COVID-19 – Statistika (29 tetor 2020)

Raste të reja ditore 275

Të shëruar ne 24 orë 114

Të shtruar në spitale 291

Humbje jete në 24 orë 6

Testime ditore 1422

Testime totale 122,426


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI