Lajme

Konsullata në Cyrih shënon 8 marsin me gratë e suksesshme shqiptare në Zvicër

Në të njëjtin aktivitet u bë edhe promovimi i romanit ‘’Barrë dhe Bekim’’, i shkrimtares së re, Shqipe Sylejmani, e cila është vlerësuar lartë për këtë roman edhe në Zvicër

Pilote, shkencëtare në fushën e mjekësisë, juriste, doganiere, psikologe, deputete, dizajnere e shkrimtare, ishin vetëm disa nga profesionet e grave dhe vajzave të suksesshme shqiptare nga Kosova në Konfederatën e Zvicrës, të cilat u bënë bashkë të dielën në ambientet e Konsullatës së Republikës së Kosovës në Cyrih për të shënuar, 8 marsin – Ditën e Gruas.

Në të njëjtin aktivitet u bë edhe promovimi i romanit ‘’Barrë dhe Bekim’’, i shkrimtares së re, Shqipe Sylejmani, e cila është vlerësuar lartë për këtë roman edhe në Zvicër, shkruan albinfo.ch. Të pranishmet në këtë aktivitet fillimisht u përshëndetën nga Udhëheqësi i Konsullatës së Republikës së Kosovës në Cyrih, z. Sami Kastrati, i cili i dëshiroi mirëseardhje dhe i përgëzoi për storiet e tyre të suksesit në Zvicër.

‘’Fuqizimi dhe pjesëmarrja e gruas në politikë dhe vendimmarrje pothuajse në të gjitha fushat po bëhet gjithnjë e më i madh. Fakti se Republika e Kosovës udhëhiqet nga një Presidente grua, nga një Zëvendës-Kryeministre dhe Ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës grua dhe rreth 30 për qind e Kabinetit aktual qeveritar janë gra flet shumë. Ne, mburremi edhe me storiet tuaja të suksesit në Zvicër, që tashmë po i shënoni në të gjitha fushat’’, ka thënë Udhëheqësi i Konsullatës, Kastrati.

Një fjalim përshëndetës para të pranishmëve e mbajti edhe Zëvendësja e Konsullatës së Kosovës në Cyrih, znj. Shukrije Ramadani, e cila më pas edhe e moderoi debatin. Ky aktivitet nisi me një minutë heshtje për nder të njëzet e katër vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndërsa më pas një vëmendje e rëndësishme iu kushtua edhe Ditës së Mësuesit, respektivisht rolit dhe kontributit të tyre mbi mësimin e gjuhës shqipe në mërgatë.

Në fund, të pranishmet kanë shprehur edhe solidarizimin me gratë në shtetin e Ukrainës, të cilët po përjetojnë luftën e egër dhe brutale të ushtruar nga agresioni ushtarak/pushtimit nga shteti i Rusisë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI