Lajme

Lucern: Njerëzit e pastrehë kanë vjedhur rroba nga dhoma e lavanderisë për vite me radhë

Njerëz të panjohur po pastrojnë bodrumet dhe dhomat e lavanderisë në një lagje të vogël në mes të ditës, teksa banorët janë të mërzitur për zhdukjen e rrobave.

Ka një numër në rritje të vjedhjeve dhe incidenteve të çuditshme në një lagje të Lucerne Neustadt. Hajdutët janë kryesisht njerëz të pastrehë ose të varur nga droga, shkruan 20minuten.

“Policia më thirri të premten në mëngjes dhe më tha se më kishin vjedhur biçikletën”, ka thënë një person, i cili nuk e vuri re që biçikleta e shtrenjtë ishte zhdukur nga bodrumi i tij.

“Shoku im i dhomës e la bodrumin të hapur për një kohë të gjatë dhe biçikleta ishte zhdukur”, thotë ai.

Një grua e cila prej 13 vitesh jeton në një bllok pallatesh, në të cilin shtëpitë janë të lidhura nën tokë, ka thënë se ka parë gjithçka. Incidentet janë shtuar papritur vitet e fundit. “Afër lagjes ka një pikë takimi për të varurit nga droga”, thotë 42-vjeçarja.

Jetonte në bodrum ose vidhte rroba

Bodrumi ku ndodhet lavanteria lidhet me hyrjet e apartamenteve. Për të hyrë në korridor, ju vetëm duhet të kaloni nëpër një nga dyert e shumta të hyrjes në shkallët. “Si një i huaj, ju gjithashtu mund të futeni fshehurazi në garazhin pas një makine dhe të futeni në korridor”, shpjegojnë banorët.

Gjithçka filloi rreth tre vjet më parë: “Një i pastrehë jetonte në bodrumin e një fqinji gjatë pushimit të vjeshtës”, thonë dëshmitarët, të cilët deklarojnë se vjedhja është veçanërisht e zakonshme nga bodrumet ose dhomat e lavanderisë ndërsa raportohet se këpucët, çdo veshje apo sende me vlerë konfiskohen vazhdimisht.

Vetëm kohët e fundit një nga fqinjët zbuloi veshje të vjetra dhe një tub droge në korridorin e bodrumit.

“Njerëzit e margjinalizuar ecin rregullisht nëpër shtëpi në mes të ditës”, ka thënë një banor dhe për ta kundërshtuar këtë, banorët kanë vendosur prej kohësh që të mbyllin dyert gjithmonë në mbrëmje. 42-vjeçari thotë i frustruar: “14 vite më parë ne mund të jetonim ende të shkujdesur, pa u shqetësuar për gjërat dhe fëmijët”, transmeton albinfo.ch.

Policia e Lucernit deklaroi se nuk kishte dijeni për ndonjë incident specifik ose për një grumbullim raportesh nga zona.

Në broshurën e parandalimit të policisë së Lucernit thuhet: “Merrni këshilla nga një ekspert sigurie nga forca juaj e policisë në lidhje me masat strukturore-mekanike të sigurisë si mbyllësa shtesë dhe grila dritaresh”.