Lajme

Mashtrimi i 80-vjeçares në Valais, si i mori 50 mijë franga?

Një grua e moshuar është dënuar për vjedhje pasi mori më shumë se 50,000 CHF nga llogaria bankare e një shoqeje, duke u shtirë se ishte ajo.

Gjyshja 80-vjeçare në kantonin Valais e vizitonte viktimën në dhomën e saj në shtëpinë e përbashkët të tyre, merrte kartën e saj të identitetit dhe më pas shkonte në një degë të UBS në Crans-Montana ose Sierre dhe tërhiqte para nga llogaria.

Policia thotë se ajo e bëri këtë rreth 24 herë, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Mashtrimi i saj u ndihmua nga përdorimi i gjerë i maskave gjatë pandemisë.

Ajo u kap pasi një punonjëse e bankës dyshoi.

Ajo është gjobitur nga një gjykatë dhe është urdhëruar të paguajë paratë. Por, ajo e përdori atë për të shlyrë borxhet, kështu që nuk ka gjasa që viktima të marrë paratë e saj.