Lajme

Si u kthye futbolli në industri multimiliardëshe?

Një rikthim në kohë për kryeredaktorin e Cahiers du Football, Jérôme Latta, rezultoi në një konkluzion se për 30 vjet futbolli u kthye në makinë parash. Një zhvillim, i cili, sipas tij, ka shndërruar lojtarët në automjete investimesh në dëm të drejtësisë sportive.

Pagat e larta për yjet e futbollit, shumat e transferimit astronomik, të drejtat e transmetimit televiziv të ngritur e kanë mundësuar një gjë të tillë, shkruan RTS.

Në tridhjetë vjet, futbolli profesional ka pësuar një ndryshim të thellë me ardhjen e investitorëve me xhepa të thellë, oligarkë ose fonde sovrane nga vende si Katar dhe Arabia Saudite, deri në marrjen e organizimit të Kupës së Botës.

Jérôme Latta, bashkëthemelues dhe kryeredaktor i Cahiers du Football, ka studiuar në thellësi atë që ai e quan “financimin e pakontrolluar” të futbollit profesional. Ai bëri një libër në lidhje me të, “Çka është bërë futbolli” (ed. Divergjencat), botuar tetorin e kaluar. Analiza e tij nxjerr në pah dy pika kthyese në historinë e futbollit: së pari, krijimi i Premier League në Angli në 1992, në fund të një 1980 katastrofike për imazhin e sportit të tij, të shënuar nga huliganizmi endemik dhe pullat vdekjeprurëse në stadiumet e holluara, përcjell albinfo.ch.

“Premier League reflektoi dëshirën, nga ana e klubeve elitare angleze, për të krijuar një konkurs” premium “në një kohë kur futbolli anglez ishte i 36 -ti më poshtë”, shpjegoi Jérôme Latta në RTS. Ideja ishte gjithashtu për të rritur numrin e ndeshjeve të transmetuara, “e cila ishte pjesë e rritjes së të drejtave të televizionit”.

Në të njëjtën kohë, klubet elitare kanë çliruar veten nga Federata e Futbollit Anglez, një model i cili gradualisht do të frymëzojë vendet e tjera. Kjo epërsi e marrë nga klubet angleze i lejon ata sot të “dominojnë ekonomikisht, dhe gjithnjë e më shumë sportivë, futbollin evropian”, vëren specialisti, shkruan RTS.

Pika tjetër e kthesës është e famshmja “sundimi i Bosman”, i quajtur pas një futbollisti belg i cili sfidoi kufizimin e tre lojtarëve të huaj për ekip dhe për ndeshje të vendosur nga UEFA. Ky vendim nga Gjykata Evropiane e Drejtësisë, e cila bazohet në lëvizjen e lirë të njerëzve brenda BE -së, i dha fund kuotave në ekipe në dhjetor 1995. Katër vjet më vonë, në dhjetor 1999, klubi Chelsea fushoi një “njëmbëdhjetë” themelore themelore pa një lojtar të vetëm anglez

Vendimi i Bosmanit? Një levë jashtëzakonisht e fuqishme e pabarazisë që ka rezultuar në një përqendrim të talentit sportiv në një pjesë të vogël të skuadrave

“Ky vendim i lejoi klubet më të pasura të përqendroheshin lojtarët më të mirë në botë në skuadrat e tyre. Ky çregjistrim i tregut të futbollistëve përbënte një levë jashtëzakonisht të fuqishme të pabarazisë. Ne kemi qenë dëshmitarë të dy inflacionit jashtëzakonisht të lartë të sasive të transferimeve dhe pagave të lojtarëve, dhe Prandaj, për këtë përqendrim të talentit sportiv në një pjesë të vogël të skuadrave “, shpjegon Jérôme Latta, për RTS.

Me kalimin e kohës, futbollistët janë bërë investime, pasuri me kthime potencialisht shumë të larta financiare. Ky zhvillim ndonjëherë është edhe në dëm të ambicieve sportive të një klubi: disa trainojnë lojtarë të rinj që shiten para se të forcojnë me të vërtetë klubin e tyre të trajnimit në një nivel sportiv, vetëm për vlerën e shtuar në krahasim me koston e trajnimit të tyre.

“Sistemi i transferimit i shndërron ato në pasuri spekulative. Në fund të zinxhirit, janë klubet më të pasura që kanë aftësinë për të blerë lojtarët shumë më të mirë. Ne madje kemi parë praktika të tilla si pronësia e palëve të treta: kompani private ose individë mund të blinin aksione në një lojtar dhe të shpërblejnë veten nga transferimi i tyre ose paga e tyre “, një praktikë e cila që nga atëherë është ndaluar nga FIFA.

Këto para që sot rrjedhin lirshëm në futboll nuk rrjedhin vërtet shkallët. Për 30 vjet, hendeku është zgjeruar vetëm, me një oligarki të kufizuar të klubeve që gëlltisin të ardhurat nga reklamat, të drejtat e TV dhe të tjerët. Pasoja: Një konkurs i cili nuk është më i drejtë midis klubeve shumë të pasura dhe të tjerëve, përfshirë në të njëjtin kampionat, të cilat janë shumë më pak. Brenda të njëjtit klub, pabarazitë mund të jenë kolosale, me pagën e lojtarit me pagë më të lartë deri në 600 herë më të lartë se ai i lojtarit me pagë më të ulët, përcjell albinfo.ch.

Të gjithë shënojnë një rritje të shtrembërimit të konkurrencës dhe një ndarje në drejtësinë sportive

“Të gjithë studiuesit, firmat e auditimit dhe vetë UEFA shënojnë një rritje të shtrembërimit të konkurrencës dhe një ndarje në sport Ng drejtësi. Dinamika e pabarabartë e cila ishte e natyrshme për rritjen e ekonomisë së futbollit është përkeqësuar dhe shumëfishuar me këtë mekanizëm të ‘mashtrimit lart “, i vjen keq për autorin e” Whatfarë është bërë futbolli “.

Stadiumet sot janë bërë hapësira të vërteta tregtare. Të gjitha sipërfaqet bëhen media reklamuese, duke filluar me fanellat e lojtarëve. Edhe FC Barcelona, e cila ka qenë prej kohësh krenare për tunikën e saj të papërlyer, u dorëzua në fillim të vitit 2010, për shqetësimin e madh të trajnerit të saj legjendar Johan Cruyff: “Duke shitur fanellën, ne u bëmë joimagjinues, u bëmë vulgar”.

Jérôme Latta thotë se ai shikon pak më pak futboll sot, duke pasur vështirësi të mashtrohet nga e gjithë kjo. Ne do të donim, ai thotë, për të mbrojtur futbollin si një kulturë, një fakt historik shoqëror, një e mirë e përbashkët … por a duhet të shkojmë aq larg sa ta bojkotojmë këtë sport për të protestuar kundër tepricave të tij?

“Ju vini në dukje një nga dilemat që i përjetojnë adhuruesit e futbollit! Sshtë pak tragjedi: mbetet një sport emocionues, i mrekullueshëm dhe ruan fuqinë e tij të joshjes, “njeh specialistin. Më keq, ky biznes futbolli fiton “fuqinë joshëse të një spektakli në Hollivud, me klube shumë të mëdha, shumë prestigjioze, të cilat arrijnë të përqendrojnë lojtarët më të mirë brenda tyre”, shpesh duke ofruar cilësi të pakrahasueshme të lojës. “Kjo joshje e bën të vështirë ta kundërshtosh atë!”, shkruan RTS.