Kosova

Sulmi terrorist serb mund të shtyjë BE-në të korrigjojë kursin ndaj Kosovës

Tages Anzeiger: "Sulmi terrorist ndaj policisë së Kosovës ka potencialin që të përfundojë favorizimi i Beogradit dhe shtetet e BE-së ta detyrojnë Borrelin të korrigjojë kursin"

“Ndërmjetësimi i BE-së mes Beogradit dhe Prishtinës për normalizim ka dështuar. Brukseli e ka kursyer presidentin serb Vuçiq për një kohë të gjatë”, shkruan në gazetën Tages Anzeiger analisti dhe njohësi i mirë i skenës politike ballkanike, Stephan Israel.

Një ditë pas përshkallëzimit të përgjakshëm në veri të Kosovës, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pret ambasadorin rus në Beograd. Ai e informoi të dërguarin e Vladimir Putinit se në Kosovë po kryhej “spastrim etnik”, transmeton albinfo.ch. Këtë, sipas tij, po e bën kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, me mbështetjen e bashkësisë ndërkombëtare. Asnjë fjalë për sulmin ndaj policisë së Kosovës nga paraushtarakë të armatosur rëndë, me sa duket të kontrolluar nga Beogradi.

Kështu duhet bota paralele e Aleksandër Vuçiqit. Presidenti i Serbisë po gënjen hapur, komenton parlamentari i BE-së, Reinhard Bütikofer (nga Gjermania), për shërbimin e mesazheve të shkurtra X. Nuk ka spastrim etnik në Kosovë. Aleksandar Vuçiq me narrativën e tij justifikon ekstremizmin serb. Dhe Bütikofer nuk është i vetmi që beson se nuk ka gjasa që paraushtarakët të kenë vepruar pa mbështetjen e Beogradit, siç pretendon Vuçiq.

Prioriteti i presidentit serb një ditë pas konfrontimit mes policisë së Kosovës dhe ekstremistëve të armatosur rëndë është, mbi të gjitha, një tregues se sa keq ka dështuar strategjia e BE-së dhe SHBA-së në zonën e tensionit ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Shkurt, kjo (strategji) konsistonte në rritjen e presionit ndaj Kosovës, si pjesë e supozuar më e dobët dhe në të njëjtën kohë, duke marrë me të mirë Beogradin. Kjo ka për qëllim nxjerrjen e Serbisë nga sfera e ndikimit të Vladimir Putinit.

SHBA dhe i dërguari i saj special, Gabriel Escobar, e mbështesin këtë kurs. Gjithashtu sepse industria e armëve e Serbisë supozohet të furnizojë Ukrainën me municion të nevojshëm urgjent. Shtrirja e këtyre dërgesave është e paqartë.

Pra, e gjithë kjo ka të bëjë edhe me gjeopolitikën. Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell dhe i dërguari i tij i posaçëm, Miroslav Lajçak, kanë zhvilluar të ashtuquajturin dialog midis Beogradit dhe Prishtinës për tre vjet pa sukses. Një marrëveshje me një listë të lëshimeve të ndërsjella drejt normalizimit ka qenë në tryezë që në pranverë. Megjithatë, ndërmjetësit kohët e fundit në mënyrë të njëanshme kanë bërë presion që Kosova së pari të përmbushë kërkesën e Beogradit për autonomi për pakicën serbe. Dhe, nuk është pa arsye që në Prishtinë ky shihet si hapi i parë drejt ndarjes së komunave të banuara me shumicë serbe në veri të Kosovës. Aq më tepër që nuk ka asnjë garanci se edhe presidenti i Serbisë, të paktën në mënyrë indirekte, do ta njohë shtetin e ri.

Incidenti i rëndë është i sikletshëm për forcën e NATO-s KFOR, zyrtarisht përgjegjëse për sigurinë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.
Mosbesimi në Prishtinë është me bazë sepse Aleksandar Vuçiqi ka deklaruar vazhdimisht publikisht se nuk është i përgatitur të bëjë asnjë lëshim ndaj Kosovës.

KFOR-i po monitoron situatën në veri të Kosovës, është i pranishëm dhe i gatshëm për të ndërhyrë, thonë ata. Incidenti mban shenjat dalluese të Aleksandar Vulinit, shefit të inteligjencës së Serbisë me lidhje veçanërisht të ngushta me Moskën, thonë vëzhguesit. Ish-ministri i Brendshëm, i cili është në “listën e zezë” të sanksioneve amerikane, mund të ketë provokuar qëllimisht një përshkallëzim në emër të Moskës.

Pas përballjes fatale të fundjavës, Josep Borrell u detyrua që, për herë të parë, të fliste më qartë. Ai foli për një “sulm qyqar terrorist ndaj policëve të Kosovës”. Megjithatë, pa i përmendur qartë autorët, transmeton albinfo.ch.

Vëzhguesit lokalë dyshojnë se policia e Kosovës mund të ketë kapur rreth 30 paraushtarakë që sillnin armë në një manastir ortodoks serb aty pranë. Akuza të ngjashme qarkullojnë prej kohësh. Sido që të jetë, policia e Kosovës ka konfiskuar sasi të mëdha të armatimit të rëndë pas konfrontimit, ku mbetën të vrarë të paktën katër paraushtarakë.

BE-ja duhet të solidarizohet qartë me Kosovën, kërkon deputeti i BE-së, Reinhard Bütikofer. Deklarata e Josep Borrellit nuk mjafton, BE-ja tani duhet të flasë hapur. Edhe deputetët e tjerë të BE-së kanë kritikuar prej kohësh qasjen e dyshes ndërmjetësuese Borrell-Lajçak si të pabalancuar dhe kundërproduktive. BE-ja së fundi vendosi masa ndëshkuese ndaj Kosovës në mënyrë të njëanshme, pasi kryeministri Kurti kishte shoqëruar nga policia kryetarët e zgjedhur të komunave në veri të Kosovës në bashkitë e tyre në maj, në kundërshtim me marrëveshjet.

Diplomatët individualë të BE-së kohët e fundit gjithashtu kanë bërë presion për një qasje më të ekuilibruar, por pa tërhequr besimin e tyre te Borrelli dhe përfaqësuesi i tij i posaçëm Lajçak. Sulmi terrorist ndaj policisë së Kosovës ka potencialin të shkaktojë një rimendim, tha një diplomat i BE-së. Ka shumë mundësi që lehtësimi ndaj Beogradit të përfundojë së shpejti dhe shtetet e BE-së ta detyrojnë Borrelin të korrigjojë kursin.