Lajme

Aeroplani luftarak rus hyn në hapësirën ajrore suedeze

Ushtria suedeze ka njoftuar se një aeroplan ushtarak rus dje ka depërtuar rreth pesë kilometra në hapësirën ajrore suedeze.

Sipas raportimeve, aeroplani është kontaktuar menjëherë dhe u kërkua të largohej nga hapësira ajrore, teksa piloti nuk ka reaguar, transmeton albinfo.ch. Dy aeroplanë luftarakë suedezë u ngritën për të kapur atë rus.

“Veprimet ruse janë të papranueshme dhe tregojnë mungesë respekti për integritetin tonë territorial”, ka shkruar komandanti i Forcave Ajrore Suedeze.