Lajme

Aurora Dollenberg: Kosova, nëse e mban nën kontroll pandeminë, nuk do të ketë valë të tretë

Intervistë për albinfo.ch e mjekes shqiptare, Aurora Meta- Dollenberg, e specializuar në Gjermani, e cila flet për situatën aktuale në Gjermani, Shqipëri dhe Kosovë.

Tashmë emri Aurora Meta- Dollenberg është i njohur për të gjithë, pasiqë gjatë gjithë kësaj kohe pandemie, të gjithë mjekët nga Diaspora kanë dhënë kontributin e tyre për vendlindje, qoftë përmes këshillave, platformave dhe protokolleve të ndryshme.

Ajo gjatë karrierës së saj ka kryer tri specializime në Gjermani si Specialiste e Mjekësisë së Familjes, pasaj edhe e Mjekësisë së Urgjencës dhe Psikoterapisë.

Mjekja Aurora Meta- Dollenberg në një intervistë për albinfo.ch, tregon për jetën e saj, sfidat, migrimin, përballjen me pandeminë dhe situatën aktuale në Gjermani, me theks të veçantë në Kosovë dhe Shqipëri. Po ashtu ajo tregon agjenden e Federatës së Mjekëve në Evropë, ndihmën, rrjetëzimi i mjekëve nga mbarë bota dhe se së fundmi edhe për emrin e saj si kryetare e kësaj Federate.

Më poshtë mund të lexoni intervistën e plotë me Aurora Meta- Dollenberg.

 

Albinfo.ch: Aurora, fillimisht na trego pak rreth vendlindjes tuaj, ku keni lindur në Shqipëri, hapat e parë të shkollimit ku i keni marrë, jeta juaj?

Dr. Aurora Dollenberg: Unë kam lindur në qytetin e Fierit. Do thoja që fëmijëria ime ka qenë tipike shqiptare, pasi jam rritur më shumë nga gjyshërit në një familje të madhe. Tani që jam në Gjermani, e kujtoj me nostalgji, atë fëmijëri aq plot gjallëri dhe lojëra. Shkollimin e kam nisur në Patos dhe rezultatet e mira më pas me mundësuan një bursë në një shkollë private në Fier. Isha shumë e lumtur dhe krenare, që prindërit nuk duhet të shpenzonin për të ardhmen time. Pasi konkurrova me 18 vjeç për studimet e larta, fitova pranimin në 5 Fakultete të ndryshme, ku vendosa për mjekësi. Ishte ëndrra ime që fëmijë të bëhesha mjeke dhe të shpëtoja jetë njerëzore. Koha e studimeve në Tiranë ishte shumë e vështirë, pasi mungonin vazhdimisht praktika dhe mundësia për t’u bërë një mjeke e mirë. Na duhet të mundohesha shumëfish për ta asimiluar dijen si mjeke dhe vitet më të bukura të jetës i kam kaluar vetëm duke lexuar persëri. Këtë e bëj edhe sot e kësaj dite papushim. Pas mbylljes së studimeve me rezulatet më maximale të mundshme nuk mu u ofrua një vend pune apo perspektive për specializim në Shqipëri.

Albinfo.ch: Në çfarë moshe emigurat në Gjermani?

Dr. Aurora Dollenberg: Në moshën 24-vjecare kam emigruar drejt Gjermanisë, pasi ëndrra për t’i shërbyer si mjeke popullit tim, familjes sime m’u mohua.

Kam qenë që në atë moshë të re nismetare e nje projekti, qe ka sjell brezin e parë të mjekeve nga Shqiperia në Gjermani. Mos të harrojmë që para 10 vitesh gjermania ishte shumë selektive në punësim të mjekëve dhe trojeve shqiptare u mungonte informacioni bazë se si mund të punësoheshin në Gjermani dhe Evropë. Para 13 vitesh në Tiranë unë me ndihmen e disa studentëve të zellshëm të mjekësisë  themelova një shoqatë studentore të quajtur OMA (Organizata Mjeket e së Ardhmës), të cilës i dhashë për mision të krijonte mundësinë jo vetëm për mua por edhe për shumë mjekë të tjerë të rinjë të emigronim drejt Gjermanisë. Mund të them, që këtë mision fisnik e kryeva me sukses, pasi u ndihmova qidra mjekëve për të krijuar një të ardhme. Traditen për të ndihmuar, ashtu siç e kisha pasur deshirë që në fëmijëri, e kam vazhduar edhe këtu në Gjermani, ku me mbështetje të shumë kolegëve kam themeluar ´Federaten e Mjekeve shqiptare ne Europe´´. Federate është shoqata e vetme mjekësore e regjistruar në Gjermani dhe deri tani e vetmja stukturë që po punon fort per t’i lidhur mjekët shqiptarë nga gjitha anët e Evropës.

Albinfo.ch: Sa ishte e vështirë të ambientohesh në Gjermani me një shoqëri tjetër, kulturë tjetër…?

Dr. Aurora Dollenberg: Fillimi në Gjermani ishte shumë e dhimbëshme. Duhet të mësoja shumë gjëra nga e para, si një fëmijë që fillon të mësoj të flas një gjuhë tëpër të vështire dhe fillon të eci në një botë gjermane plot kalldrema. Shoqëria ishte shumë e ftohtë.

Gjëja e parë me të cilen mu desh të përballja ishte diskriminimi, që isha shqiptare. Mos zotërimi i mirë i gjuhës gjermane ta vështirëson mësimin e punës në spital dhe intergrimin në shoqëri.

I kujtoj me shumë trishtim ato vitet e para, ku askush nuk të mikëpriste, madje të pyesnin çdo ditë kur do kthesh në vendin tënd. Pra ishte historia klasike e shumë mjekëve të rinj shqiptarë, që atdheu i dëbon dhe vendi i huaj nuk i pranon.

Albinfo.ch: Na flisini pak për rrugëtimin profesional në Gjermani, integrimin, specializimet?

Dr. Aurora Dollenberg: Unë jam tepër krenare që me një punë të vashdueshme që në moshën  34 vjeçare, të arrij 3 specializime në Gjermani: Specialiste e Mjekësisë së Familjes, e  Mjekësisë së Urgjencës dhe Psikoterapisë.

Paralelisht kam vazhduar edhe karrierën akademike në kerkimet shkencore ne dias  universistetet të njohura në Gjermani, ku ka përfunduar 2 kërkime shkencore mbi çrregullimet e Ankthit-Depresionit dhe Kancerit tek Gratë.  Prej këtij viti pandemie vazhdojë të punojë intesivisht në nje studim mbi faktorët e rrezikut të COVID-19. Rezulatet do u’a ofroj së shpejti edhe pacietit shqiptarë.

Pavarësisht barriereva të mëdha që kishte në fillim si e emigruar në gjermani, kam arritur të hap në vitin 2018 dy klinikat e mia private në qytetin e Wolfenbüttel afër Hannoverit, ku trajtoj edhe shumë pacientë të trevave shqiptare. Jam shumë është elumtur që edhe pse në emigrim kam mundesi të ndihmojë dhe shpëtojë jetë të shqiptarëve.

Albinfo.ch: Aurora, na sqaro pak situatën në Gjermani, si po e menaxhon Gjermania pandeminë Covid, duke pasur parasysh që kohën e fundit numri i të prekurve atje është i madh?

Dr. Aurora Dollenberg: Në javën e kaluar, rastet e konfirmuara nga laboratori COVID-19 në Gjermani janë rritur ndjeshëm. Përhapjet e reja të lidhura me COVID-19 po ndodhin gjatë festimeve familjare dhe veçanërisht nga udhëtimet e pasagjerëve ne vendet turistike.

Sundon një situatë shumë e rëndë për të gjithë Gjermanin. Numri i rasteve të reja në Gjermani është përshpejtuar ndjeshëm gjatë javëve të fundit. Intersante është që të rinjtë tani, në krahasim me fillimin e Pandemisë, janë më të infektuar sesa në grupmoshat më të vjetra. Kur nuk nuk mbahet maska dhe nuk ruahet distanca fizike, shkaktojme nje perhapje shume shpejt te Virusit me anë të arosolave ose pikave te pështymës . Prandaj vazhdojme te predikojme cdo dite paciente: Mbani maska dhe respektoni një distancë prej më shumë se 1.5 m.

Mbingarkesa e sistemit shëndetësor është ende e ulët në pjesë të mëdha të Gjermanisë, por mund të rritet shumë shpejt në nivel lokal dhe pastaj të vërë një barrë të rëndë në sistemin e shëndetit publik në veçanti, por edhe në lehtësirat për kujdesin mjekësor ambulant dhe spitalor.

Albinfo.ch: Angazhimi juaj në si mjeke në Gjermani, veçmas gjatë izolimit të Covid-19?

Dr. Aurora Dollenberg: Unë kam trajtuar më shumë kënaqësi gjatë pandemisë jo vetëm pacietet shqiptare që i kam në 2 klinikat e mia, por edhe shqiptarët që i kam këshilluar përmese telemedicineës.

Sapo kemi startuar edhe nje Projekt në ndihmë të fëmijeve në nevojë në Shqipëri dhe Kosovë. Këtë iniciative kam pagëzuar „Nje dritëz për fëmijët“ dhe besoj se është një shembull i mirë i punës që po bëj unë dhe mjekë të tjerë nga diaspora!

 Albinfo.ch: Roli i Federatës së Mjekëve nga Diaspora gjatë kohës së pandemisë, në vendlindje, ndihma juaj, përkrahja, protokollet, etj?

Dr. Aurora Dollenberg:  Prej shtatorit 2020 jam emëruar drejtuese e Federatës së Mjekëve në Evropë dhe e mora kete detyrë përsiper, pasi ëndrra ime është rrjetëzimi i mjekëve shqiptarë në mbarë Evropën. Mos të harrojmë se janë mbi 3 mijë mjekë shqiptarë që punojnë në Evropë dhe shume prej tyre janë vetë-ofruar vullnetarisht për të ndihmuar me ekspertizë mjekësore në hartimin e protokolleve të sakta për të parandaluar përhapjen e virusit në vendin tonë.

Unë si kryetare e Federatës jam shumë e angazhuar që sa më shumë mjeke specialistë nga Evropa të japin përgjatë këasj pandemie konsulata falas permes faqes zyrtare të Federates. Me shumë dëshirë kemi ndihmuar deri tani me qindra pacientë shqiptarë në nevojë.

Së shpejti një delegacion mjekësh dhe profesionistësh të shëndetit nga Federata do të vizitojë Shqiperinë dhe Kosovën per të finalizuar ndihmën konkrete që mund t´i ofrojmë fëmijëve shqiptarë.

Albinfo.ch: Të flasim pak për Kosovën, pasi që për shumë ekspertë është e çuditshme, se si rastet janë ulur, për dallim nga disa muaj më parë që ishte mbi 250 të prekur, si e vlerëson situatën, shkaqet, a cilësohet pozitive?

Dr. Aurora Dollenberg: Sjellja e popullatës është gjithashtu vendimtare për përhapjen e virusit. Kërkesat siç janë distanca minimale ose kërkesa për maskë shpesh nuk u zbatuan ne muajt e veres, duke cuar ne rritje te shpejt të të infektuareve. Vizitat familjare edhe prej vendeve europiane pa masa mbrojtëse kontribuan shifrat e zeza ne muajt e fundit. Pushuesit me pashaporta europiane janë kthyer përsërii në vendet ku kanë migruar, duke e shëndruar tashmë Gjermaninë po vende të tjera me shumë emigratë shqiptarë, në zona rreziku. Pra permiresimi i numrit të të infektuareve është real dhe duke zbatuar masat mbrojtëse, duhet të mos kemi një valë të tretë në dimër.

Albinfo.ch: Shumë shtete të botës, siç është rasti i Zvicrës, tashmë e ka larguar Kosovën nga lista e shteteve me rrëzikshmëri, pritej që shpejt edhe Gjermania të largojë Kosovën nga lista. Sa përbën rrezik nga këndi juaj Kosova, a është arritur piku?

Dr. Aurora Dollenberg: Nëse Kosova dëshmon në vazhdim që pandemine e ka nën kontroll, edhe Gjermania së shpejti planifikon ta largojë Kosovën prej listës së zezë të vendeve me rrezik. Tani në vjeshtë më virozat e shtuara ishte parashikuar që edhe Kosova te arrinte Pikun. Pra ne vijim pandemia duhet të ketë shifra të pranueshme në Kosovë.

Albinfo.ch: Po me Shqipërinë? Si e komenton situatën atje, duke ditur që rastet atje vazhdojnë ende të jenë të larta dhe nuk ka ndonjë le të themi ulje nga infektimet? Çfarë po e shkakton këtë, çfarë politika shëndetësore duhet ndjekur?

Dr. Aurora Dollenberg: Te gjithë qytetarët në Shqipëri duhet të mbajnë maskë me detyrim maskat mbrojtëse koronavirusit edhe në rrugë dhe është rritur vigjilenca në këto muaj të vjeshtës nga autoritetet. Unë do rekomandoja, se duhet të jemi pak fleksibël në lidhje me masat e rrepta, pasi nëse qëndrojmë më shumë se 2 metra larg njëri-tjetrit, maska nuk duhet të jetë e detyrueshme ne ambjetet e hapura.

Albinfo.ch: Jeni njohëse e mirë e psikologjisë, si ka ndikuar në mënyrë të përgjithshme pandemia në psikikën e njerëzve? Ne flasim shumë për virusin, infektimet, viktimat, por shumë pak është trajtuar tema për rolin e psikologut te pacientët? Komenti juaj?

Dr. Aurora Dollenberg: Numri i pacietëve që kanë nevojë për mua si psikoterapiste është rritur shumë. Persëri vë re sidomos tek pacietët shqiptarë këtu në Gjermani që e kanë shumë më të veshtirë se pacienti gjermanë për ta adaptuar sjelljen ndaj pandemisë. Këto janë disa arsye si e shpejgoj këtë fenomen:

1-Humbja e lirisë përmes pandemisë. Kjo shkakton tek shqiptarët e Shqipërisë dhe sidomos Kosovës pakënaqësi dhe zhgënjim, pasi nga hitoria kanë pasur shumë privime të lirisë.

2-Frika nga ndryshimi: Ne nuk na pëlqen ndryshimi sepse shoqërohet me pasiguri. Shtrëngimi i duarve ose pirja e kafesë së bashku janë pjesë e pandashme e mirëqenies shpirtërore dhe sociale në shoqërinë shqiptare. Ndalimi i këtij stili jetese nënkupton për shumë individ një kolaps psikik, deri në shfaqje të depresionit apo ankthit.

3-Optimizëm i rremë: “Me siguri mua personalisht nuk do të më prekë Koronavirusi”.

Rezultatet e deritanishme tregojnë se Vaksina e prodhuar në Gjermani është me efikasitet të sigurt dhe tolerohet mirë nga popullata e testuar. Vaksinimi në trojet shqiptare parashikohet të jetë në vitin 2021, prandaj shoqëria shqiptare duhet të qëndrojë optimiste dhe t’i përshtatet jetës me kufizimet mbrojtëse. Kjo pandemi është një shans për ne si shqiptari që duke ndjekur të gjithë së bashku një njëjtën strategji mbrojtëse të behemi edhe si popull më i fortë dhe i bashkuar.

 

/Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI