Shqiperia

Austria dhuron pako mjekësore për Shqipërinë

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj ka njoftuar se ka takuar Ministrin e Jashtëm të Austrisë, Alexander Schallenberg dhe Mnistren e Shtetit për Kushtetutën dhe Bashkimin Evropian, Karoline Edtstadler, të cilët kanë vlerësuar bashkëpunimin e shkëlqyer  dypalësh si dhe kanë dhuruar pako mjekësore për të ndihmuar Shipërinë, përcjell albinfo.ch. njoftimin nga Qeveria e Shqipërisë.

Ky është njofimi i plotë:

Sot, pavarësisht pandemisë COVID-19, prita në vizitë zyrtare, në Tiranë, Ministrin e Jashtëm të Austrisë, z. Alexander Schallenberg dhe Ministren e Shtetit për Kushtetutën dhe Bashkimin Evropian, znj. Karoline Edtstadler ????.

Vlerësuam marrëdhëniet e shkëlqyera dypalëshe që gëzojnë dy vendet tona dhe bashkëpunimin shumë të vyer në organizata ndërkombëtare. Austria ka mbështetur fuqimisht çeljen e negociatave për anëtarësim në BE, Kryesinë e OSBE-së nga ana e Shqipërisë për vitin 2020 dhe sot dy ministrat austriakë konfirmuan edhe një herë mbështetjen e tyre, që Shqipëria të marrë ulësen e anëtarit jo të përhershëm të Këshillit të Sigurimit 2022-2023.

Po ashtu, dy ministrat austriakë dhuruan edhe një sasi të konsiderueshme pakosh humanitare e pajisjesh mjekësore, për të lehtësuar përballimin e pasojave të COVID-19!

Mirënjohje Austrisë për mbështetjen e vazhdueshme ?…