Receta shqiptare gatimi

Biftek me lakër të re

Biftek me lakër të rePërbërësit:

• 1 kg. biftek ,
• 100 gr parmezan,
• 100 gr proshutë,
• 1 lakër me fletë të reja,
• Piper kokërr,
• Gjethe dafine,
• 1 lugë gjalpë,
• Kripë.

Përgatitja:

Fërgohet derisa të skuqet bifteku nga të gjitha anët dhe futet në furrë të nxehtë me temperaturë 2500 C që të piqet për20 min.

Në ndërkohë fërgohet qepa dhe sa të zbutet ajo, shtohet proshuta, lakra e prerë në pjesë të gjata, parmezani, hidhet kripë, piper, gjethe dafine dhe e mbuluar me kapak ziehet gjersa të zbutet lakra.

Bifteku i pjekur mbështillet me folie për 5 minuta, pastaj pritet dhe vendoset sipër lakrës së vendosur në enë, ku do të shërbehet.

Ju bëftë mirë


 Të tjera nga Receta shqiptare gatimi