Lajme

Çfarë ndryshon në Zvicër në tetor?

Nga një mënyrë e re për të paguar faturat tuaja në internet dhe vaksinat përforcuese të përditësuara që do të përdoren, te një grevë e mundshme e pilotëve - kjo është ajo që do të presë Zvicrën në tetor.

Formularët e zakonshëm të pagesës në ngjyrë të kuqe ose portokalli që përdoren për të paguar faturat në internet në Zvicër do të vjetërohen nga 1 tetori.

Formularët e rinj bardh e zi përfshijnë kodet QR dhe IBAN, në vend të numrave të llogarive bankare dhe informacione të tjera që ju  duhet t’i futni manualisht, transmeton Albinfo.ch.

Mund të skanoni kodin duke përdorur aplikacionin celular nga banka juaj. Pasi ta bëni këtë, të dhënat do të transmetohen automatikisht në e-banking tuaj.

Fillimi i përforcuesit e dyfishtë të Covid

Ndërsa rregullatori i ilaçeve Swissmedic miratoi versionin e ri të vaksinës Moderna në gusht, Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) tha se vaksinat do të jenë të disponueshme për disa grupe të popullsisë – duke përfshirë ata mbi 65 vjeç ose me imunitet të ulët – nga 10 tetori. .

Pushimet e shkollës së vjeshtës

Pushimi i shkollës së vjeshtës në shumicën e kantoneve zvicerane bie një kohë në tetor dhe zgjat një ose dy javë, në varësi të kantonit.

Ky kalendar tregon se kur shkollat ​​publike do të jenë joaktive dhe për sa kohë, në çdo kanton, përcjell Albinfo.ch.

Pilotët e linjës ajrore SWISS mund të hyjnë në grevë

Sindikata e pilotëve, Aeropers, e cila ka negociuar rritjen e pagave dhe përmirësimin e kushteve të punës me linjën ajrore kombëtare të Zvicrës, ka refuzuar marrëveshjen e fundit kolektive të punës të transportuesit dhe kërcënon të hyjë në grevë më 17 tetor.

“SWISS nuk ka hyrë mjaftueshëm në çështjen e interesave legjitime të pilotëve të saj”, tha Aeropers, duke shtuar se nëse linja ajrore nuk del me një ofertë më të mirë, sindikata “do të nisë procedurat për një grevë”.

 

Transportuesit e sigurimeve shëndetësore të publikojnë tarifat e tyre për vitin 2023

Primet për sigurimin e detyrueshëm shëndetësor (KVG / LaMal) do të lirohen – dhe do t’u komunikohen policave – jo më vonë se data 31 tetor.

Ata ka të ngjarë të rriten me një mesatare prej 5 për qind, me disa madje edhe me më shumë se 10 për qind në vitin 2023 – rritja më e mprehtë e primeve në 20 vjet.

Të gjithë ata që dëshirojnë të kalojnë në një sigurim më të lirë në 2023 duhet ta bëjnë këtë deri më 30 nëntor.

Këshilli Federal është gati të bëhet trend

Në një datë ende të paspecifikuar në tetor, Këshilli Federal i Zvicrës do të hapë llogarinë e tij në Instagram.

Ai do të përdoret për të paraqitur politikat, aktivitetet dhe projektet e Këshillit.

Qeveria është tashmë aktive në Twitter dhe media të tjera sociale, dhe ka gjithashtu kanalin e saj në YouTube.

Koha ditore përfundon

Një shenjë e sigurt se moti i ngrohtë dhe me diell ka mbaruar është që të duhet të ktheni orët prapa përpara dimrit të ardhshëm.

Të dielën, më 30 tetor, orët në Zvicër do të kthehen një orë pas në orën 3 të mëngjesit.

Kjo do të thotë se lindja dhe perëndimi i diellit do të jenë rreth një orë më herët.

Lajmi i mirë është se ne të gjithë bëjmë një orë më shumë gjumë. Lajmi i keq është se do të errësohet më herët në mbrëmje.

Masat e reja të kursimit të energjisë mund të hyjnë në fuqi

Ndërsa kjo nuk është ende e sigurt, qeveria mund të rekomandojë ose të mandatojë hapa të mëtejshëm për të ulur konsumin e energjisë.

Kjo mund të bëhet e nevojshme nëse, ndërsa moti bëhet më i ftohtë dhe përdorimi i energjisë elektrike rritet, rezulton se energjia po bëhet e pakët.

Për momentin, Këshilli Federal lëshoi ​​vetëm rekomandime të përgjithshme për të parandaluar mungesën e energjisë.