Lajme

Cyrihu bie poshtë renditjes së qyteteve të shtrenjta për super të pasurit

Cyrihu ra vitin e kaluar nga vendi i shtatë në vendin e katërmbëdhjetë në një renditje botërore të qyteteve më të shtrenjta. Renditja nga banka private Julius Bär bazohet në koston e stilit të jetesës për super të pasurit, përcjell albinfo.ch.

Në një krahasim evropian, Cyrihu është vetëm në vendin e pestë, pas Londrës, Monakos, Parisit dhe Milanos, sipas raportit të katërt “Global Wealth and Lifestyle Report”. Megjithatë, në të 25 qytetet e anketuara, kostot e standardit të lartë të jetesës së super të pasurve janë rritur ndjeshëm.

Jetesa luksoze ishte veçanërisht e kushtueshme në Azi. Singapori ishte qyteti më i shtrenjtë për të pasurit në botë, i ndjekur nga Shangai dhe Hong-Kongu, me Taipein gjithashtu në vendin e tetë.

Fakti që Cyrihu ka rënë në renditje është ndoshta për shkak të inflacionit relativisht të ulët në Zvicër, thuhet në raport. Niveli mesatar i çmimeve të Indeksit të stilit të jetesës në të gjitha qytetet u rrit me 6% në dollarë amerikanë dhe 13% në monedhat lokale.

Raporti bazohet në një shportë mallrash dhe shërbimesh të konsumit që pasqyrojnë stilin e jetesës luksoze të njerëzve shumë të pasur. Gjërat e përfshira shtrihen nga prona rezidenciale te avokatët e deri te çantat e grave.

Rritjet më të mëdha të çmimeve janë në mallrat e konsumit premium me kërkesë të lartë, si vera dhe uiski, si dhe makinat luksoze dhe shërbimet e mikpritjes. Sipas raportit, çmimet për suitat e hoteleve, fluturimet e klasit të biznesit dhe ushqimet e shkëlqyera janë rritur ndjeshëm pas një rritje të dukshme të kërkesës për udhëtime dhe argëtim, përcjell tutje albinfo.ch.