Sport

Dëshpërimi i Shqipërisë në Olimpiadë

57 është numri i sportistëve që kanë përfaqësuar Shqipërinë në tetë olimpiada, nga Munih 1972 e deri në Rio 2016

Shqipëria lë prapa krahëve një tjetër olimpiadë te dështuar jo vetëm në garën për medalje, duke mos dalë jashtë traditës edhe në Rio. Shqipëria u paraqit me gjashtë garues, por ishin larg zonës së medaljeve, shkruan albinfo.ch.

 

Eliminimi i Luiza Gegës thyen parakohe shpresat e shqiptarëve të cilët pas Evropianit të futbollit ëndërronin të shikonin për herë të parë një përfaqësues kuqezi në podiumin olimpik. Por, duke hedhur sytë nga e kaluara, duket se olimpiadat janë një ters për Shqipërinë.

 

Atletja 27-vjeçare, një muaj para Rios ishte kurorëzuar me titullin nënkampione e Evropës, por në Brazil, ndoshta edhe nga lëndimi, numri dy i kontinentit të vjetër shpërfytyrohet dhe del e 48-ta mes 52 atleteve. Në një mënyrë tjetër, por tersi përcaktoi edhe fatin e kampiones aktuale olimpike Majlinda Kelmendi. Kur garoi në Londër për flamurin shqiptar katër vjet më parë, pejania pretendonte zonën e medaljeve. Por, ajo u rendit vetëm e nënta duke u eliminuar me ngjyrat e Shqipërisë që në turin e dytë. Por vetëm një vit më pas, kur Kosova u pranua, Majlinda nën flamurin e ri u shpall kampione bote. Titull që e fitoi edhe një herë tjetër.

 

57 është numri i sportistëve që kanë përfaqësuar Shqipërinë në tetë olimpiada, nga Munih 1972 e deri në Rio 2016.

 

Rezultati më i mirë është ai i peshëngritësit Ymer Pampuri më 1972, i cili do të mbahet mend si kampioni i fundit olimpik në stilin e forcës, si dhe mbajtësi i fundit i rekordit botëror në këtë disiplinë të peshëngritjes që më pas u hoq.

 

Edhe në Rio e vetmja dritë pozitive ishte ajo e Briken Caljes, i cili në peshën 69 kilogramë humbi vetëm për 10 gramë të peshës personale vendin e pestë, që ishte edhe përgjigja më e mirë ndaj polemikës që ai pati me krerët e Komitetit Olimpik Shqiptar.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI