Lajme

Djathi më i mirë për vitin 2021

Një djathë i butë dhie nga Spanja, është fituesi i vendit të parë në konkursin “World Cheese Awards”, duke mposhtur 4079 aplikime nga më shumë se 40 vende të botës. Djathi fitues i quajtur Olavidia mori 103 vota, duke lënë pas atë francez, Fromagerie Berthaut.

Sipas jurisë gjykuese, djathi spanjoll spikati për teksturën e pasur dhe kremoze, si dhe për aromën e veçantë. Fituesi i mëparshëm ishte një djathë blu, Rogue River Blue, kampioni i parë amerikan për këto çmime.

Juria përzgjedhëse përbëhej nga 16 gjyqtarë, të cilët vlerësonin cilësinë e djathërave, sipas disa kritereve: tekstura, aroma, shija, mënyra e prodhimit etj. Të gjitha këto karakteristika u plotësuan nga Olavidia spanjolle. Titulli i tij është “Djathi Kampion Bote”, tha për CNN, John Farrand, organizator i këtij konkursi. “Gjyqtarët e konsiderojnë djathin më të mirë në botë. Ka kurorën e re”.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI