Lajme

Gianni Infantino u rizgjodh president i FIFA-s deri në vitin 2027

Gianni Infantino u rizgjodh si president i FIFA-s gjatë Kongresit të 73-të në Kigali, Ruanda, përcjell albinfo.ch

Zvicerani qëndroi i pakundërshtueshëm, duke e bërë formalitet rizgjedhjen e tij në krye të organit drejtues të futbollit.

“Është një nder dhe privilegj i jashtëzakonshëm dhe një përgjegjësi e madhe”, tha Infantino. “Unë premtoj të vazhdoj t’i shërbej FIFA-s dhe futbollit në mbarë botën.

“Për ata që më duan, dhe unë e di që ka shumë, dhe ata që më urrejnë … Unë ju dua të gjithëve.”

Infantino konfirmoi se të ardhurat e FIFA-s me bazë në Cyrih shënuan nivele rekord në ciklin e fundit nga 2019-22, por premtoi se do t’i rrisë sërish këto në kuadër të turneve të zgjeruara të Kupës së Botës për meshkuj dhe femra dhe futjen e një Kupe Botërore për Klube me 32 ekipe.

+ Presidenti i FIFA-s takohet me prokurorët specialë në Zvicër Lidhje e jashtme

“Të ardhurat u rritën në një rekord 7.5 miliardë dollarë (7 miliardë CHF) (deri në vitin 2022) në një periudhë që u godit nga Covid-19. Kur mbërrita, rezervat e FIFA-s ishin rreth 1 miliardë dollarë, sot janë pothuajse 4 miliardë dollarë,” tha Infantino.

“Por unë jam këtu vetëm për një cikël katërvjeçar”, tha Infantino, presidenca e të cilit mund të zgjasë përfundimisht për 15 vjet deri në vitin 2031, përcjell tutje albinfo.ch