Futboll

Gjimshiti: Duhet ta nisim me këmbë të mbarë ndaj Italisë

Kapiteni i Kombëtares së Shqipërisë, Berat Gjimshiti, ka thënë se duhet ta nisin mbarë me fitore ndeshjen hapëse ndaj Italisë, në Euro 2024, përcjell albinfo.ch.

Gjimshiti, ndër të tjera përmendi edhe faktin që shumë futbollistë të kombëtares shqiptare luajnë në kampionatin italian.

“Sigurisht që të tri ndeshjet janë shumë të rëndësishme, por nëse e nisim me këmbën e mbarë, mund të kemi dhe një motivim më shumë për të ecur përpara. Një rezultat pozitiv ndaj Italisë mund të jetë një shtysë më shumë për ndeshjet e tjera”, u shpreh Gjimshiti.

“Ka shumë nga futbolli italian, pasi jo vetëm që jemi shumë futbollistë që luajmë në Itali, por edhe trajneri ka një eksperiencë të rëndësishme në Serie A. Luajmë aty dhe njohim shumë mirë kundërshtarët tanë, por e dimë mirë që kemi përballë Italinë, kampionen në fuqi dhe që luan në të tilla kompeticione për të fituar, ndaj duhet të bëjmë kujdes”.

Ai thekson se trajneri Silvinjo u ka ndihmuar shumë.

“Puna e tij na ka përmirësuar shumë, prej më shumë se një viti që kur ka ardhur. E dimë si punon çdo ditë për të na ndihmuar. Ka qenë një futbollist i madh dhe një motivator i jashtëzakonshëm. Jemi këtu duke kaluar nëpërmjet një grupi të vështirë dhe kemi marrë shumë komplimente, jo vetëm ne, por edhe stafi e trajneri”, përfundoi Gjimshiti.

Ndeshja mes Shqipërisë dhe Italisë luhet të shtunën në mbrëmje duke nisur nga ora 21:00.