Lajme

“Helvetica”, një triler politik zviceran që lidh shqiptarët me terrorin

Rolin kryesor e luan Flonja Kodheli. Në role tjera të rëndësishtme paraqiten edhe aktorë tjerë  shqiptarë si Çun Lajçi dhe Arben Bajraktaraj

Televizioni i njohur gjerman “3sat” merr në program trilerin politik zviceran “Helvetica”. Më 6 dhjetor, ky televizion do të shfaqë për herë të parë të gjashtë pjesët e miniserisë në televizionin gjerman, shkruan wunschliste.de.

Subjekti i serialit është me pak fjalë ky: një pastruese, zvicerane me prejardhje kosovare e cila punon në ndërtesën e Parlamentit të Zvicrës ngatërrohet në një rrjet korrupsioni dhe terrorizmi, transmeton albinfo.ch.

Tina Wicky, siç quhet gruaja në këtë serial, rolin e të cilës e luan aktorja shqiptare nga Belgjika, (Flonja Kodheli) ishte duke punuar në vendin e saj të punës kur një ditë para portës i paraqitet një person i panjohur, i cili pretendon se është mik i familjes.

Ky person me emrin Djeko, e detyron  Tinën që të marrë dokumente të ndjeshme në lidhje me një marrëveshje të tregtisë me armë. Por, gjatë aksionit të natës, njeriu i angazhuar nga Djeko kapet në befasi dhe vritet nga një roje sigurie.

Ndërkohë edhe detektivi Rainald Mann që punonte në një lëndë tjetër, në lidhje me një pengmarrje në Jemen, arrin ta bindë Tinën që të punojë me të, përcjell albinfo.ch. Ndërkohë ajo është ende e kërcënuar nga Djeko dhe ka frikë për faamiljen e saj.

Bëhet fjalë për sigurimin e dokumenteve që lidhen me një arsenal sekret, një sulm tjetër mbi Pallatin Federal dhe rolin që Presidentja Federale luan në gjithë këtë.

Në rolet kryesore në këtë film mund të shihen: Flonja Kodheli, Ursina Lardi dhe Roland Vouilloz, shkruan albinfo.ch. Në role tjera të rëndësishtme paraqiten edhe aktorë tjerë  shqiptarë si Çun Lajçi dhe Arben Bajraktaraj. Në film flitet frengjisht, gjermanisht dhe shqip.

Për fund, gjithsesi mbetet i paqartë motivimi i autorëve që subjektin e serialit të tyre ta mbështesin në një kontekst imagjinativ të terrorit që lidhet pikërisht me shqiptarët dhe Kosovën!