Jeta në Zvicër

Kënga për Eurovision 2024, a do të arrijë sukses në Malmo

Zvicra do të përfaqësohet nga një reper i quajtur Nemo, duke performuar një këngë të titulluar “The Code”, raportoi RTS.

Konkursi i këtij viti zhvillohet në maj në qytetin suedez të Malmo. Ngjarja do të shënojë garën e 68-të të Eurovizionit.

Nemo, 24-vjeçari që u rrit në Bienne/Biel dhe tani jeton në Berlin, këndon një këngë me elementë rap, bateri dhe baze dhe opera, transmeton albinfo.ch.

I lindur në Zvicër në vitin 1999, Nemo ka luajtur në violinë, piano dhe bateri në fëmijërinë e hershme. Në vitin 2016, Nemo u bë i famshëm nga një paraqitje në SRF Virus, e cila u bë virale në mediat sociale. Pas publikimit të dy EP-ve dhe shtatë këngëve që hynë direkt në Listat zyrtare të Singles Swiss, këngëtari fitoi pesë çmime të muzikës zvicerane.

Muzika e artistit merret me tema të tilla, si identiteti gjinor, shëndeti mendor dhe gjetja e vendit të dikujt në botë. Më shumë informacion mund të gjeni në faqen e Eurovizionit.

Zvicra ka arritur deri në finalen e madhe në të katër ngjarjet e fundit. Hera e fundit që fitoi ishte në vitin 1988 në Dublin, kur Céline Dion përfaqësoi Zvicrën.