Lajme

Lucern: Dy persona ndezën zjarr jashtë dhe më pas bënë të njëjtin gabim, dënohen

Dy banorë të Lucernit u dënuan kohët e fundit për ndezjen e një zjarri dhe më pas dështimin për ta shuar atë sa duhet. Të dy u kthyen disa orë më vonë për të kontrolluar nëse zjarri ishte shuar, por kjo nuk mjaftoi, siç tregojnë dy urdhra penalë nga prokuroria publike e Lucernit, transmeton albinfo.ch.

Më 12 tetor 2023, një 53-vjeçar nga Lucerni ndezi një zjarr në një skarë pranë një fushe me misër të kositur dhe më pas u largua nga skara, duke supozuar se zjarri i tij ishte shuar.

420 metra katrorë zjarri

Megjithatë, era po frynte me shpejtësi 12 km/h, duke fryrë prushin nga skara në fushë. Kjo ka shkaktuar një zjarr në një sipërfaqe prej 420 metrash katrorë.

Siç shkroi prokurori publik i Lucernit në një urdhër penallti që ishte në dispozicion për 20 minuten, ai duhet të kishte kontrolluar nëse prushi ishte ftohur mjaftueshëm. Do të ishte e arsyeshme që prushi të shuhej me ujë dhe në këtë mënyrë të parandalohej shpërthimi i zjarrit.

Në vend u derdhën 400 litra ujë

Vetëm një ditë më vonë, pothuajse e njëjta gjë ndodhi me një banor të dytë të Lucernit. Një 63-vjeçar ka ndezur zjarr mëngjesin e 13 tetorit. Ai dogji rreth 30 deri në 40 shtylla të vogla, të patrajtuara prej druri natyror. Në mesditë zjarri po digjej vetëm dobët. Burri hoqi degët aty pranë nga oxhaku dhe derdhi dy bombola, secila me 200 litra ujë, mbi flakët.

Rreth orës 17:00, 63-vjeçari kontrolloi sërish zonën për t’u siguruar që zjarri ishte shuar. Duke qenë se nuk shihte zjarr apo tym, u largua sërish nga vendi. Ajo që ai nuk e dinte, por u bë e ditur në media: Do të kishte erëra të forta atë natë. Përveç kësaj, pothuajse nuk kishte pasur reshje shiu në rajon më parë.

Gjobat dhe shpenzimet procedurale

Shpërthimet e erës nxorën prushin nga gropa drejt buzës së pyllit dhe doli një zjarr prej 120 metrash katrorë. I akuzuari ka vërejtur zjarrin dhe ka lajmëruar zjarrfikësin. Ata duhej të luftonin zjarrin me 60 shërbime emergjente.

Si 53-vjeçari ashtu edhe 63-vjeçari u dënuan me 200 franga gjobë për shkelje të pakujdesisë së ligjit për mbrojtjen nga zjarri të kantonit të Lucernit. Shpenzimet procedurale, që të dy duhet t’i paguajnë vetë dhe arrijnë në 320 franga.